Skip to main content

Beerwah iga 06 09 2017

Page 1

BETTER THAN

On Sale Wed 6th September until Tue 12th September 2017

999

$

pr i c e

ea

SAVE $11.51

Pepsi, Schweppes, Sunkist or Solo Cans 24x375mL Selected Varieties $1.11 per Litre

pr i c e

3

$

99 ea

Mars Ice Cream Multipack 4-9 Pack Selected Varieties

8

$

SAVE $4.01 Pedigree Dentastix for Small, Medium or Large Dogs 28 Pack

AuWshtroalliean

economy beef rump While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

825

$

50 ea

SAVE $8.50

ea

SAVE $8.25 Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties

799

$

kg

IGACQ246_060917_01_Plus


1

$

pr i c e

89 ea

SAVE $1.90

Oreo Cadbury Coated Biscuit 204g

Ritz Snackz Tasty Cheddar Cheese 100g

93¢ per 100g

$1 per 100g

12

$ Guylian Belgian Excellence 305g $3.93 per 100g

Wrigley’s Eclipse Mints 50 Piece Selected Varieties $5.88 per 100g

2

SAVE $6

2

550

$

ea

Thins Favourites or Top 20 Multipack 20 Pack

$

SAVE $1.29

2

Lipton Tea Bag 10 Pack Selected Varieties

SAVE 60¢

Red Bull Energy Drink 250mL Selected Varieties $8 per Litre

ea

SAVE 85¢

140

$2.50 per Litre

ea

SAVE 39¢

250

$ Gatorade 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

ea

$ ea

1

$

ea

SAVE $1.70


NEW

175

$

pr i c e

ea

SAVE $1.75

Old El Paso Chips 150-200g Selected Varieties

250

$ Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490-505g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

12

SunRice Family Size Microwave Rice 450g Selected Varieties 60¢ per 100g

$ Sanitarium Up & Go 12 Pack Selected Varieties $4 per Litre

270

Kellogg’s Cereal 285-725g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

350

$

ea

SAVE $1.99

$1.90 per 100g

$

949

$ Lavazza Qualita Oro Ground Coffee or Coffee Beans 500g

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $9.51

90

¢

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70-85g Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

2

$ IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 42¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

3


NEW

pr i c e

Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties

349

$

SAVE $3.51

74¢ per 100mL

6

$ Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

SAVE $2.99

60¢ per 100mL

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

4

375

$

6

$ ea

Peters Drumstick, Maxibon, Eskimo Pie or Monaco Bars 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE $2.04

McCain Frozen Peas 1kg $3.50 per kg

4

$ ea

SAVE $1.92

350

$

ea

ea

ea

SAVE 79¢

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

ea

SAVE $1.60

5

$ Sara Lee Pudding 475g or Apple Crumble 600g Selected Varieties

ea

SAVE $1.12


2

$

49

6

$

pr i c e

ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $6

Bref Duo Active 50mL Selected Varieties

Cold Power Dual Caps Regular or Sensitive 18 Pack

$4.98 per 100mL

33¢ each

350

$

SAVE $3.50

26

$ Wattle Health Formula 900g Selected Varieties $2.89 per 100g

Oates Merryware General Scrub Brush

ea

SAVE $4

35¢ per 100g

750

$

Glade Sense & Spray Automatic Freshener with Batteries 12.2g Selected Varieties

350 ea

SAVE 99¢

ea

SAVE $3.85

$62.50 per 100g

$ Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties

ea

16

$ Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 20¢ per 100g

ea

SAVE $7.35

5


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

27 $

for

125g pack

Blueberries 125g $2.80 per 100g

349

$ Pink Lady Apples

Navel Oranges 3kg

3

$1.33 per kg

249

$ Broccoli

6

$

ea

3kg bag

kg

Cavendish Bananas

199

99

$

499 ea

5kg bag

25 for

Snacking Tomatoes 200g $1.25 per 100g

$ Loose Washed Potatoes 5kg

kg

$

ea

Celery Bunch

$1 per kg

199

$

kg

200g pack

249

$ IGA Fresh Coleslaw 250g or Love Beets Beetroot 250g $1 per 100g

ea


WHAT’S FOR DINNER?

NGS ALL THI

BBQ

1199

$ Australian Lamb BBQ Chops

kg

2499

$ Australian Beef Rib Fillet Steak

kg

1099

$ Australian Pork Scotch Fillet Roast or Steak

Family Chef Smokey Pork, Apple & Cranberry and Herb & Garlic Pork Loin Roasts

kg

1499

$

s t h g i l e D

kg

CUBAN SPICED LAMB SERV E S

4

PREP

10

MINS

COOK

10

MINS

Ingredients

11

$ Australian Beef Blade Roast or Steak

99

11

99

$

kg

Australian Pork Belly Portions

kg

4 forequarter Lamb Chops 1 tsp dried Oregano ½ tsp Chilli Flakes 1 tsp ground Cumin 1 Lime

Serve with sweet potato & salad!

Method 1.

13

99

$ Australian Lean Diced or Stirfry Beef

kg

Pioneer Poultry Poulet Buffalo or Honey Soy Chicken Wings 460g

7

$

99 ea

$1.73 per 100g

Preheat oven to 200°C fan forced.

2. Combine dry rub ingredients in a small bowl with the finely grated zest of the lime. Sprinkle both sides of the lamb with the remaining dry rub. 3. Preheat a BBQ or chargrill pan to medium hot, drizzle lamb with a little olive oil and season to taste with salt and cracked black pepper. Cook lamb for 2-3 minutes per side or until cooked to your liking.

Southern Blue Whiting Fillets 1kg $8.99 per kg

899

$

2299

$

kg

Australian Medium Green King Prawns

kg

FOR MORE EASY MEAL IDEAS VISIT IGA.COM.AU/RECIPES 7


DELI DELIGHTS

NGS ALL THI

pr i c e

1149

$

SAVE $11.50

Continental Chorizo

1099

$

kg

SAVE $1

Middle Bacon Rashers

1499

$

kg

kg

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved

Primo Salami 200g Selected Varieties

SAVE $1

$29.95 per kg

2199

Cocktail or Slim Frankfurts

Jarlsberg Cheese

8

SAVE $8

kg

South Cape Cheese Crumbled Fetta Classic 200g

499

$24.95 per kg

ea

SAVE $3

SAVE $2

Hans Polish Big Slice, Strassburg or Pork Brawn

2199

$

kg

SAVE $1.50

$

$

kg

SAVE $7

$

ea

1199

$

kg

599

599

$

2199

$

SAVE $6

kg

SAVE $4

Ausfresh Antipasto

349

$ South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $17.45 per kg

ea

SAVE 80¢


BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

price

1

65

$ Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.65

55¢ per 100g

499

$ Papa Joe’s Bread 700g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

71¢ per 100g

4

$

ea

Tip Top Café Brioche Loaf 500-600g Selected Varieties

LOCKED DOWN

249

$ IGA Baker’s Oven Rollettes 250g Selected Varieties $1 per 100g

ea

ea

LOCKED DOWN

3

$

299

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

SAVE 81¢

43¢ per 100g

Bürgen Bread 700g Selected Varieties 64¢ per 100g

449

$

ea

ea

SAV E 41¢

Rustic White or Olive Baguette 320g 78¢ per 100g

250

$ IGA Baker’s Oven Croissants 3-4 Pack 200g

ea

99 ea

SAV E $1

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

$1.25 per 100g

249

$

ea

SAV E 50¢

La Fournée Dorée Brioche Burger Buns 200g $2.25 per 100g

449

$

ea

SAV E $1.10

9


TASTY Snacks

price

1

$ Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

CC's Corn Chips, Natural Chip Company Chips or Thins 175g or Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

ea

SAVE $1

2

$

Just Juice 2 Litre Selected Varieties (Excludes Pineapple) $1.35 per Litre

270

$

ea

SAVE $1.59

10

Mars Maltesers, Pods or M&M's Share Packs 250-345g Selected Varieties

10

SAVE 69¢

5

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

$1.87 per Litre

ea

SAVE $8.36

Tetley Tea Bag All Rounder 100 Pack $1.75 per 100g

SAVE $1.05

Haribo Lollies 140-150g Selected Varieties

2

ea

SAVE 40¢

3

$ ea

SAVE $5.30

350

$

ea

$ ea

SAVE $1.70

7

180

$

$ Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

$ Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

ea

$ ea

SAVE $1

Arnott’s Shapes, Jatz or Savoy 160-250g Selected Varieties

2

50

$

Arnott’s Shapes, Tiny Teddy, Vita Wheats, Cookies or Scotch Fingers 126-200g Selected Varieties

SAVE 99¢

5

$

ea

SAVE $1.30

ea

Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.59


FILL UP THE Pantry

price

1

99

$ Sharwood's Simmer Sauce 420g Selected Varieties 47¢ per 100g

ea

SAVE $2

180

$ Campbell’s Real Stock 500mL Selected Varieties 36¢ per 100mL

SAVE 49¢

2

$ Sunrice Street Snack 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

54¢ per 100g

Heinz Tomato Ketchup or Smokey BBQ Sauce 500mL 56¢ per 100mL

Safcol Yellow Fin Tuna Chunks 95g Selected Varieties $15.79 per kg

50 ea

SAVE $1.50

220

$ Heinz Big Eat Canned Meals 410g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.29

2

80

$

SAVE 39¢

150

$

ea

SAVE 61¢

Campbell’s Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties

1

Nutella Hazelnut Spread 750g 87¢ per 100g

ea

SAVE 45¢

3

Nestlé Milo Duo Cereal 340g, Milo Wholegrain or Nesquik Cereal 350g

SAVE $2.05

4

ea

SAVE 99¢

4

$ Betty Crocker Brownie, Muffin, or Cookie Mix 485-500g Selected Varieties

$ La Zuppa Microwave Soup 420g or Soup Pouches 540g Selected Varieties

ea

$

50

$

650

$

ea

ea

SAVE $1.20

4

$ ea

SAVE 99¢

White Wings Self Raising or Plain Flour 2kg $2 per kg

ea

SAVE $1

11


FREEZER Faves

5

$ Mrs Macs Pies, 4 Pack 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

2

80

$ ea

SAVE $1.79

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.73 per kg

ea

SAVE 99¢

5

$ Papa Giuseppi's Classic Crust Frozen Pizza 445g Selected Varieties $1.12 per 100g

ea

SAVE $1.49

NEW

6

$ Birds Eye Deli Meals 340-360g Selected Varieties

SAVE $1.99

5

On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g

$ McCain Singles 4 Pack or Pizza Slices 6 Pack 400600g Selected Varieties

$ Ingham Garlic Butter Chicken Breast Kiev 350g $20 per kg

12

ea

SAVE $1.80

Birds Eye Deli Hoki Fish Fillets 260g Selected Varieties $21.15 per kg

Birds Eye or Heinz Frozen Vegetable Bags 500g Selected Varieties

550

$4 per kg

ea

SAVE $1.49

2

9

$ ea

SAVE $1.50

$ ea

SAVE $2

7

5

$ ea

$

ea

SAVE 69¢

I&J Light & Crispy or Crispy Batter Fish Fillets 1kg $9 per kg

ea

SAVE $2.99

475

$ Paddle Pop Twirly Pop 6 Pack $1.11 per 100mL

Ingham Chicken Breast Nuggets 400g Selected Varieties $11.25 per kg

ea

LOCKED DOWN

450

$

ea

LOCKED DOWN


FRIDGE Faves

9

$ Coon Cheese Tasty or Colby Block 1kg $9 per kg

ea

SAVE 50¢

35

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

$1.19 per 100g

Philadelphia Sweet Chilli Philly Pourover or Flavoured Cream Cheese 150g Selected Varieties $16.67 per kg

for

SAVE 67¢

250

$

ea

SAVE $1.05

2

Bega Vintage or Tasty Cheese Block 500g Selected Varieties $12 per kg

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

$ MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 40¢ per 100g

6

SAVE $1.30

Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre

Bulla Cooking Light Thickened Cream 300mL 77¢ per 100mL

ea

SAVE 90¢

9

$ ea

SAVE $2.59

250 ea

SAVE $1.15

230

$ ea

ea

SAVE $1.99

$

250

$

$

$

Vaalia Yogurt Kids 140g Selected Varieties

4

$

ea

SAVE 65¢

KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $14.29 per kg

ea

SAVE $2.99

480

$ Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 69¢ per 100g

ea

SAVE $2.05

850

$ Coon Cheese Colby or Tasty Shred 750g $11.33 per kg

ea

SAVE $1.49

13


HOME & PET Essentials

pr i c e

7

$ Fairy Dishwashing Tablets Platinum Lemon 18 Pack or Lemon 22 Pack

Morning Fresh Dishwashing Liquid 350-400mL Selected Varieties

ea Ambi Pur Air Effects Spray 275g Selected Varieties $1.09 per 100g

290 ea

SAVE $1.05

4

$ Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

Purina Fancy Feast Adult Dry Cat Food 450g Selected Varieties 78¢ per 100g

14

ea

SAVE $2.99

350

$

299

$

SAVE $7

$

pr i c e SAVE $3.01

3

White King Power Clean Toilet Gel 700mL or Bleach 2.5 Litre Selected Varieties

Dettol Household Cleaning Mould Removal Trigger 500mL or Household Clean Rapid Foam 390g

$4.16 per 100 units

3

50 ea

SAVE $2.49

4

Dettol Household Cleaning or Surface Cleanser Spray 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

Cuddly Concentrate Sunshine Fresh or Sensitive Fabric Conditioner 1 Litre

$5 per Litre

$ Lucky Dog Chew 96g or Treats 65g Selected Varieties

ea

SAVE $5.01

3

$ ea

SAVE $1.29

$

499

$ Pine O Cleen Lemon Lime Burst Disinfectant Wipes 120 Pack

$

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.25

5

$

SAVE $1.50

My Dog 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

ea

SAVE $3.99

110

$ ea

ea

ea

SAVE 25¢


HEALTH & Beauty

price

2

49

$ Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieites 71¢ per 100mL

ea

SAVE $2.51

5

$ Colgate Toothpaste 190g, Mouthwash 500mL or 360° Toothbrush 2 Pack Selected Varieties

15

$ ea Huggies Nappy Pants 24-29 Pack Selected Varieties

SAVE $2

ea

SAVE $2

price

5

$ Johnson's Body Wash or Shower Gel 1 Litre Selected Varieties

SAVE $5

50¢ per 100mL

10

$ ea

Toni & Guy Shampoo or Conditioner 147g or 250mL or Hair Treatment 100-200mL or 73g Selected Varieties

16

$ ea

SAVE $5.99

Huggies Lightly Fragranced Thick or Fragrance Free Baby Wipes 384 Pack $4.17 per 100 units

ea

SAVE $3.50

price

265

$ Redwin Sorbolene Moisturiser 500mL 53¢ per 100mL

ea

SAVE $2.71

4

Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

$ Zantac Relief Tablets 150mg 7 Pack 57¢ each

4

$

SAVE 90¢

11

Johnson's Baby Skincare Wipes Fragranced or Fragranced Free 80 Pack $5 per 100 units

SAVE $1.99

Zyrtec Tablets or Liquid Capsules 10 Pack $1.10 each

ea

SAVE $1.99

ea

SAVE 99¢

2

$

$ ea

4

$ ea

Kleenex Silk Touch Everyday Collection 170 Pack $1.18 per 100 units

ea

SAVE 45¢

15


On Sale Wed 6th September until Tue 12th September 2017

449

$

149

$

ea

SAVE $4.51

Four'N Twenty Super Chunky Beef & Vegetable Pie 760g 59¢ per 100g

189

$

pr i c e

SAVE $1.50 Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties 27¢ per 100g

224

$

ea

SAVE $1.90

ea

ea

SAVE $2.25

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

Red Rock Deli Chips 165g Selected Varieties

$1.26 per Litre

$1.36 per 100g

BO N U S

price

2

$

84

5 0% F REE

ea

2

$

ea

SAVE $2.85

SAVE 55¢

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

Fountain Tomato Sauce 750mL 27¢ per 100mL

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors IGACQ246_060917_16_Plus


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 06 09 2017 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu