Skip to main content

Beerwah iga 25 10 17

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 25th October to Tue 31st October 2017

25 $

for

SAVE $4.20

1409

han half p er t ri ett

89

¢

$

ce

B

Mars, Cadbury or Nestlé Share Bags 140-216g Selected Varieties

ea

SAVE $1.11

John West Tuna 95g Selected Varieties

ea

SAVE $14.11

pr i c e

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties

$9.37 per kg

$1.57 per Litre

Australian

premium beef m i nce

MULTI-BUY

2 12 $

for

IGA Premium Beef Mince 4 Star 500g $12 per kg

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

Gigantic savings ACROSS THE STORE

IGACQ263_251017_01_Plus


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

New Season

699

$

kg

Yellow Flesh Peaches

7

$ USA White Seedless Grapes

99 kg

Kiwifruit

399 kg

Red Capsicums

$1 per 100g

499

$ $1.43 per 100g

2

ea

499

699

$1.99 per 100g

ea

200g pack

199

$

ea

500g pack

$ Eat Well Walnuts Natural 350g

Snacking Tomatoes 200g $1.25 per 100g

$ Mushroom Cups or Slices 500g

250

$

for

(Product of NZ)

$

Little Leaves Big Salad Mix or Baby Spinach 350g

52 $

Brown Onions 1kg Pack $1.99 per kg

1kg pack

249

$

ea

Love Beets Beetroot 250g $1 per 100g

ea

ea


WHAT’S FOR DINNER?

NGS ALL THI

look for the lock

1299

$ Australian Economy Beef Rump Steak

699

$ Australian Boneless Pork Leg Roast

Australian Lamb BBQ Chops

Crystal Bay Medium Cooked Prawns

27

$

99 kg

Australian Boneless Lamb Leg Roast

1199 kg

Australian Pork Loin Chops

1299

$

kg

Australian Large Green King Prawns

kg

$

kg

1199

$

1399

$

kg

Australian BBQ Beef Blade Steak

25

$

99 kg

Global Seafoods Basa Fillets 1kg $7.99 per kg

kg

7

$

99 ea

Lilydale Free Range Whole Chicken

Lilydale Free Range Bulk Breast Fillets

599

$

1399

$

kg

LOCKED DOWN

1399

$ Lilydale Free Range Bulk Thigh Fillets

kg

LOCKED DOWN

kg

LOCKED DOWN

3


DELI DELIGHTS

NGS ALL THI

pr i c e

11

$

SAVE $11.50

Continental Chorizo

599

$ Devon

2999

$ President Camembert or Double Brie Cheese

4

1199

$

kg

SAVE $14

Streaky Bacon

kg

SAVE 50¢

999

$ South Cape 3 Cheese Platters 320-345g Selected Varieties

ea

SAVE $3

kg

SAVE $6

1999

$

kg

SAVE $1

Thick or Thin Sausages

kg

SAVE $2

Silverside Sliced or Shaved

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

699

1599

$

$

$

kg

SAVE $1.30

1599

49 kg

SAVE $7

Salami Sliced or Shaved

1899

$ Ausfresh Mediterranean Mixed Olives Selected Varieties

$52.45 per kg

kg

SAVE $1.51

1049

$ Royal Line Smoked Salmon 200g

kg

ea

SAVE $3.47


BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

329

$ Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

ea

SAVE $2.10

3

$ Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$1.25 per 100g

IGA Baker’s Oven Jam, Chocolate or Lamington Sponge Roll 350g $1.14 per 100g

399

$

ea

SAVE 30¢

249

$ IGA Baker’s Oven Lamington Fingers 360g 69¢ per 100g

IGA Baker’s Oven Chocolate Mud Cake 600g Selected Varieties 75¢ per 100g

ea

LOCKED DOWN

449

$

ea

LOCKED DOWN

249

$ Golden Crumpet Breaks 425g, Pancakes 6 Pack, Pikelets 8 Pack or Bites 16 Pack, Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

Artisan Batard Bread 400-500g Selected Varieties

3

$

99 ea

SAV E 30¢

La Fournée Dorée Brioche Burger Buns 200g $2.25 per 100g

4

$

49 ea

SAV E $1.10

Mighty Soft Bread 700g Selected Varieties 38¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

269

$

ea

SAV E 90¢

5


TASTY Snacks

price

1

$ Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

ea

SAVE $1

Arnott’s Shapes, Tiny Teddy, Cookies or Vita Weat Multipack 7-8 Pack Selected Varieties

3

$

250

$ ea Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties

SAVE $1

ea

SAVE $1.15

price

6

$ Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g $1.88 per 100g

25

ea

SAVE $6

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

for

SAVE $1

3

$

$

Kettle Sweet Potato Chips 92-135g or Potato Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE $1.39

price

107

$ Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.07 per Litre

2

$

ea

SAVE $1.08

Allen’s Lollies Bag 150-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1

Smith's or Doritos Corn Chips 150-170g or Sakata Crisps 75g Selected Varieties

2

$

ea

SAVE $1.29

price

3

$ Frantelle Spring Water 12x600mL 52¢ per Litre

6

ea

SAVE $3.75

4

$

74 Schweppes or Pepsi Mixers 4x300mL Selected Varieties $3.33 Litre

550

$ ea

SAVE $1.25

Nestlé Milo 450g $1.22 per 100g

ea

SAVE 80¢


FILL UP THE Pantry

5

3

$

$ ea

SAVE $1.59

Kellogg’s Coco Pops 650g or Coco Pops Chex 500g

89

SPC Baked Beans or Spaghetti 420-425g Selected Varieties

SAVE 66¢

1

SPC Diced Fruit in Jelly or Juice 4 Pack Selected Varieties

$ Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties

$ Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

350 ea

SAVE $1.10

3

ea

SAVE 83¢

Maggi 2 Minute Noodles or Fusion Mi Goreng 5 Pack Selected Varieties

MasterFoods Marinade 375g or Dolmio Aussie Grown Pasta Sauce 500g Selected Varieties

Praise Dressing 330mL Selected Varieties 76¢ per 100mL

ea

SAVE 50¢

150

$ ea

SAVE 95¢

250

$

250

$

$ ea

SAVE 50¢

3

SAVE 95¢

Uncle Tobys Weeties 455g or Vita Brits 750g

$

¢

ea

ea

SAVE 89¢

ea

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties 30¢ per 100g

ea

SAVE 44¢

3

$ Mission Tortilla Wraps 8-12 Pack or Naan Bread 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

7


FRIDGE Faves

7

$ Bega Farmers' Tasty Cheese Block 750g $9.33 per kg

Don Skin-on or Skinless Cocktail or Footy Franks 600-750g Selected Varieties

ea

SAVE $2.99

450

$

ea

SAVE $2

2

Breaka or Ice Break Iced Coffee or Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $11.90 per kg

$4 per Litre

ea

SAVE 35¢

750

$

$ B-Well Pro Active Drink 5x100mL

2

50

$

ea

SAVE $4.49

2

Tamar Valley Greek Style Yoghurt 6x125g or 700g, Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g or Yoplait Yoghurt 6x175g Selected Varieties

Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

SAVE 99¢

Kraft Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

ea

SAVE $1.29

450

$

$ ea

5

$

ea

SAVE $1.50

4

$ ea

SAVE 50¢

Flora Original or Salt Reduced Spread 1kg

250

Pura Double Thick Cream 300mL

ea

SAVE $1

40¢ per 100g

price

250

$ Jarlsberg Cheese Minis 5 Pack 100g $25 per kg

8

ea

SAVE $2.50

$ Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

450

$ $1.50 per 100mL

ea

SAVE $1


FREEZER Faves

Streets Golden Gaytime, Peters Drumstick, Maxibon, Eskimo Pie or Monaco Bars 4 Pack or Blue Ribbon Gelateria 900mL Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $1.92

10

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

$2.50 per 100mL

Mrs Mac's Pies or Sausage Rolls 4 Pack 700g Selected Varieties 64¢ per 100g

ea

SAVE $2.50

450

$

ea

SAVE $1.64

5

$ Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties

ea

SAVE $2.80

Peters Icypole Lemonade and Raspberry 575mL or Lemonade 600mL 8 Pack

Homer Hudson Ice Cream 473mL Selected Varieties $2.11 per 100mL

Birds Eye Steam Fresh Couscous or Quinoa 400g or Heinz Frozen Vegetables 750g-1kg Selected Varieties

ea

350 ea

SAVE $1.10

999

$

5

$

SAVE $1.60

$

$ Häagen-Dazs Ice Cream Classic Collection 4 Pack

4

$

ea

LOCKED DOWN

4

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

ea

SAVE $1.50

4

$ McCain Healthy Choice Frozen Meals 280-350g or Redbox Frozen Meals 375-400g Selected Varieties

SAVE 50¢

750

$ Birds Eye Fish Fingers Made From Hoki 1kg $7.50 per kg

$

ea

ea

SAVE $1.49

3

$ ea

SAVE 69¢

McCain SuperFries 900g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE 79¢

9


HOME & PET Essentials

price Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

8

25

$

ea

SAVE $8.25

Fairy All in One Dishwasher Capsules Lemon Platinum 37 Pack or Original 44 Pack

1275

$

ea

SAVE $12.75

3

Quilton Toilet Roll 4ply 6 Pack 36¢ per 100 sheets

8

$

$

Kleenex Viva White Paper Towels 8 Pack

ea

SAVE $2

$1.67 per 100 sheets

ea

SAVE $4.35

price Comfort Aromatherapy Fabric Softener 750mL or Conditioner 800mL Selected Varieties

349

SAV E $3.50

Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties

234

Energizer Max AAA Batteries 8 Pack

$

ea

$1.13 per 100g

339

$

ea

SAV E $3.40

Vanish Napisan Gold Oxi-Action 2kg or Gel 1.75 Litre

12

$

ea

SAV E $7

Pine-O-Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

3

$

ea

SAV E $2

50%

OFF

SELECTED RANGE

Décor Tellfresh 900mL-1 Litre Container Selected Varieties

$

ea

SAV E $2.65

$1.25 each

SUPPAWT GUIDE DOGS

COLLECT YOUR FULL SET OF CARDS IN STORE! Purchase the collector cards for $2 each at participating stores during October to suppawt Guide Dogs Queensland. 10

10

$

ea

SAV E $3.58

My Dog Prime Beef 1.5kg Selected Varieties 47¢ per 100g

7

$

ea

SAV E $2.99

Chum Dog Food 700g Selected Varieties 21¢ per 100g

150

$

ea

SAV E 15¢

THANKS FOR YOUR SUPPAWT!


HEALTH & Beauty

50

%

OFF

pr i c e

3

50

$ Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties $1.09 per 100mL

ea

SAVE $3.50

4

Macleans Extreme Clean Whitening or Lasting Fresh Toothpaste 170g $1.46 per 100g

$ Vaseline Body Lotion 225mL Selected Varieties

SAVE $1

$1.78 per 100mL

295

$ Libra Ultra Thins 10-16 Pack Selected Varieties

Palmolive Softwash Liquid Handwash 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

ea

ea

SAVE $1.85

2

$

ea

SAVE 79¢

Colgate Plax Mouthwash 500mL, Toothpaste 190g or Toothbrush 360 Advanced 1 Pack Selected Varieties

Lynx range

2

49

$

ea

SAVE $2.50

299

$

ea

SAVE $2.66

5

Lynx Shower Gel 400mL Selected Varieties 75¢ per 100mL

Natures Organics Shampoo or Conditioner 500mL Selected Varieties

BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each

ea

SAVE $3.25

150

$

ea

SAVE 40¢

30¢ per 100mL

$ Tena Ladies Mini Ultra Thin Pads 6-20 Pack Selected Varieties

3

$

30

$ ea

SAVE 40¢

4

Huggies Jumbo Nappies 64-96 Pack or Ultimates Nappy 45-108 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $3

150

$ ea

SAVE $1.50

Heinz Baby Food 120-170g Selected Varieties

ea

SAVE 20¢

11


this week’s s Special On Sale Wed 25th October to Tue 31st October 2017

Buy This & Support

Movember

9

$

18 ea

SAVE $9.18 Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

pr i c e

142

$

ea

SAVE $1.43 MasterFoods Squeezy Sauce 475-500mL Selected Varieties

325

$ Weight Watchers Gourmet Menu Frozen Meal 340-350g Selected Varieties

3

$

Lynx Dry Anti-perspirant or Deodorant 96100g or 155-160mL Selected Varieties

ea

SAVE $3.25

SAVE $3

450

$ Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 45¢ per 100mL

ea

ea

SAVE $4.50

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors IGACQ263_251017_12_Plus


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 25 10 17 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu