Skip to main content

Beerwah iga 01 11 17

Page 1

this week’s s Special On Sale Wed 1st November to Tue 7th November 2017

6

$

75 ea

SAVE $6.75

Patties Mini Combo 40 Pack or Party 30 Pack

pr i c e

90

¢

ea

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 72¢ per Litre

Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties 72¢ per 100g

ea

SAVE 90¢

999

160

$

SAVE 96¢

90

¢

$

ea

SAVE 40¢

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $7

Australian

BEEF Rib Fillet While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

PRICE MATCH PROMISE

2499

$

kg

PLUS_V1_IGACQ276_011117_01

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.


FRESH THIS SPRING

NGS ALL THI

599

$

kg

Yellow Flesh Nectarines

399

$ Pre-packed Valencia Oranges 3kg $1.33 per kg

299

$

ea

3kg bag

Topless Pineapples

199

$ Celery

$1 per 100g

2

349

499 ea

Green Beans 250g Pack 80¢ per 100g

499

$ IGA Fresh Caesar Salad Bowl 200g or Asian Salad Bowl 250g

ea

199

$

kg

Lebanese Cucumber

$ Eat Well Cranberries Dried 500g

kg

Truss Tomatoes

$

ea

499

$

ea

ea

250g pack

179

$ IGA Fresh Shredded Iceberg or Coleslaw 200g

90¢ per 100g

ea


DELI DELIGHTS

NGS ALL THI

699

$ Australian Easy Carve Pork Shoulder Roasts

1599

Australian Lamb Loin Chops

1099

$

ea

$10.99 per kg

699

1499

$

kg

Australian Pork Belly Rashers

599

$ Farm Foods Angus Beef Burgers 450g

ea

$1.33 per 100g

$ IGA Bone In Leg Ham (Whole or Half)

kg

IGA Marinated Roast Beef

$

Tibaldi Premium Short Cut Bacon 1kg

1199

$

kg

QLD Ocean Caught Large Cooked King Prawns

1099

$

ea

$3.14 per 100g

2799

$

kg

Slo Moe’s American BBQ Ironbark Smoked Beef Brisket, Lamb Shoulder or Pork Shoulder 350g

kg

2599

$

kg

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On

kg

3


DELI & BAKERY DELIGHTS

NGS ALL THI

price

14

Twiggy Sticks Hot or Mild

SAVE $15.01

1299

$

$1.17 per 100g

SAVE $1

349

$

ea

LOCKED DOWN

339

$ Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

4

Short Cut Bacon

ea

LOCKED DOWN

SAVE $5

1499

$ Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $6

299

$ IGA Baker’s Oven Ginger Kisses 200g $1.50 per 100g

ea

SAVE 50¢

375

$ Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack 98¢ per 100g

1899

99 kg

$

kg

Kabana Selected Varieties

IGA Baker's Oven Muffins 4 Pack Selected Varieties

11

99 kg

$

ea

SAVE $1.04

$ Family Chef Roast Pork with Crackle

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $17.96 per kg

IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g 73¢ per 100g

kg

SAVE $4

449

$

SAVE $1.30

249

$

ea

LOCKED DOWN

289

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties 41¢ per 100g

ea

ea

SAVE 91¢


Fresh

MARKET DAY SATURDAY 4TH NOVEMBER

799

$ Australian Lamb Leg Roasts

kg

Australian Whole Economy Rib Fillets

price

224

$ Suprima Brioche Buns 4 Pack or Sliders 6 Pack

1699

IGA Baker’s Oven Bar Cakes 300-370g Selected Varieties

Jarlsberg Cheese

224

IGA Fresh Bulk Sausages 1.8kg

44¢ per 100g

ea

SAVE $2.25

799

$

$

kg

price $

ea

SAVE $2.25

1499

$

kg

ea

1449

$ Oven Roasted or Sweet Herb & Mustard Turkey Breast Sliced or Shaved

kg

SAVE $14.50

999

$ Global Seafoods Crumbed Whiting 1kg

ea

$9.99 per kg

5


TASTY Snacks

pr i c e

1

Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

Arnott’s Vita Weat Cracker Chips 120g Selected Varieties $2.08 per 100g

ea Kraft Oreo Cookies 137g Selected Varieties

SAVE $1

73¢ per 100g

250

$

1

$

$

ea

SAVE 99¢

Red Rock Deli Potato or Sweet Potato Chips 135-165g, Nuts or Popcorn 120-150g Selected Varieties

ea

SAVE $1

350

$

ea

SAVE 49¢

The Natural Confectionery Co. Lollies or Sour Patch Kids 200-260g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1.50

2

$ Arnott’s Shapes, Jatz, Clix or Savoy 160-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1

price

169

$ Powerade Sipper Caps 600mL Selected Varieties $2.82 per Litre

ea

SAVE $1.69

5

Pepsi, Schweppes, Sunkist or Solo Cans 24x375mL Selected Varieties $1.55 per Litre

$ Vittoria Coffee Espresso Grounds or Beans 200g $2.50 per 100g

6

2 $28 for

SAVE $15

2

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

$ ea

SAVE $3

Lipton Quality Black Tea Bags 50 Pack $2 per 100g

180

$

ea

SAVE $1.05

7

$ ea

SAVE $1.10

Nescafé Gold, Blend 43 or Green 95-150g Selected Varieties

ea

SAVE $2.40


FILL UP THE Pantry

3

50

$ Uncle Tobys Vita Brits 1kg

SAVE $1.09

35¢ per 100g

4

Leggo's Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

4

Goulburn Valley Fruit & Crunch 2x185g Selected Varieties $10.81 per kg

MasterFoods Australian Grown Tomato Sauce, BBQ Flavours or Sweet Chilli Sauce 500mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

250

$

ea

SAVE 65¢

6

$ ea

SAVE $1.95

47¢ per 100g

ea

SAVE $1

$ Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g

SAVE 99¢

$ ea

SAVE 99¢

$1 per 100g

ea

4

$ Nutella Hazelnut Spread 400g

2

$

ea

Kellogg’s Cereal 500-805g Selected Varieties

4

$ Sunbeam Cooking Nuts 70-130g Selected Varieties

ea

SAVE $1

Praise Deli Style Mayo, Aioli or Dressing 250mL or Traditional Mayonnaise 470-545g Selected Varieties

ea

SAVE $1.40

250

$

ea

SAVE 99¢

7


FRIDGE Faves

price

1

12

$ Danone YoPRO Protein 160g Selected Varieties 70¢ per 100g

SAVE $1.13

350

$ Vaalia Probiotic Yoghurt 900g Selected Varieties 39¢ per 100g

ea

SAVE $2.50

150

$ PH+8.2 Natural Spring Water 600mL $2.50 per Litre

ea

SAVE $1

4

Don Pan Size Bacon 200-220g Selected Varieties

$20 per kg

8

ea

SAVE $1.39

3

Western Star Spreadable 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

450

$ Ice Break Milk Iced Coffee 1.25 Litre $3.60 per Litre

ea

SAVE 90¢

6

Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties $12 per kg

The Daily Juice Co. Nourish 1 Litre or Real Juice Wholesome Blend 300mL Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.49

Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

ea

SAVE $1.30

6

$ ea

SAVE $1

$7.89 per Litre

450

$

$ Little Island Dairy-Free Coconut Creamery Milk 380mL Selected Varieties

$ Edwards Crossing Cheese 200g Selected Varieties

4

70

$

ea

ea

SAVE 99¢

3

$

ea

SAVE 50¢

3

$ ea

SAVE $1.99

Sommer Juice 300mL Selected Varieties $10 per Litre

ea

SAVE $1


HOMEFREEZER & PET Essentials Faves

6

$

Streets Magnum Ice Creams 4-6 Pack or Proud & Punch Multipack 6 Pack or Tub 900mL or Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

7

5

$ ea

Peters Original Vanilla or Neapolitan Ice Cream 4 Litre

SAVE $2

18¢ per 100mL

$ ea

So Good Ice Cream 475mL or Frozen Dessert 1 Litre Selected Varieties

SAVE $2.50

ea

SAVE $1.50

price

3

$ Darling Downs Ice Cream 325-390mL Selected Varieties

Latina Fresh Filled Pasta 375g or Sauce 425g Selected Varieties

Sara Lee Pudding 475g, Danish 400g or Apple or Apple & Berry Pie 500-600g Selected Varieties

ea

SAV E $3

4

$

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties

ea

SAV E $1.79

77¢ per 100g

5

$

ea

SAV E $1.10

2

$

ea

SAV E $1

4

$

Birds Eye Steam Fresh Plus 400g or Country Harvest Vegetables 1kg Selected Varieties

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg

ea

SAV E $1

2

$

50 ea

SAV E $1.29

7

$

Creative Gourmet Mixed Berries or Mango 900g

ea

SAV E $2

$7.78 per kg

5

Papa Giuseppi's Classic Crust Frozen Pizza 445g, McCain Pizza Singles 400g or Slices 600g Selected Varieties

$

ea

SAV E $1.49

Stock up for Christmas

3998

$ Steggles Frozen Buffet Small $4.16 per kg

ea

Steggles Turkey Thigh Roast 1kg $9.98 per kg

998

$

ea

2198

$ Steggles Frozen Turkey Small

ea

$7.09 per kg

9


HOME & PET Essentials

price

2

75

$ Kleenex Premium Aloe or Shea Butter Toilet Rolls 6 Pack

5

50

$

ea

Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

SAVE $2.75

110

$

ea

My Dog 100g Selected Varieties

SAVE $1.50

$1.10 per 100g

ea

SAVE 25¢

price

197

$

Morning Fresh Ultimate Dishwashing Liquid Original or Lemon 350mL

SAVE $1.98

56¢ per 100mL

3

199

$

Comfort Fabric Conditioner 400mL Selected Varieties

ea

$

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties

3

Pedigree Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

$ ea

White King Bleach 2.5 Litre Selected Varieties

SAVE 50¢

$2.50 per 100 sheets

ea

SAVE $2

$4.98 per Litre

$1.20 per Litre

8

$

ea

SAVE 50¢

7

$ Purina Fancy Feast Cat Food 8x85g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

$1.03 per 100g

ea

SAVE $1.50

30%

OFF

RANGE

price

399

$ Coco Hot Nut BBQ Briquettes 4kg

10

ea

SAV E $4

Wiltshire Glasses 4 Pack Selected Varieties

1340

$

ea

SAV E $5.89

11

ea

SAV E $3.18

260

$

$ Yates Zero Weedspray Twin Pack 2x750mL

Yates Blitzem Snail & Slug Pellets 500g

ea

SAV E $1.20


HEALTH & Beauty

pr i c e

3

97

$ Colgate Mouthwash 500mL, Toothpaste 110g or Zig Zag Toothbrush 3 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.98

3

49

$ TRESemmé' Shampoo and Conditioner 390mL Selected Varieties 89¢ per 100mL

ea

SAVE $3.51

2

$ Country Life Family Soap Bars 5 Pack Selected Varieties 44¢ per 100g

ea

SAVE 60¢

50%

OFF

SELECTED RANGE

750

$ Nature's Way Kids Smart Vita Gummies 60 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $7.50

4

$ Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

3

$ ea

SAVE $1.50

Rexona Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $6 per 100mL

ea

SAVE $1

price Oral-B Pro-Health Toothbrush 1 Pack or Toothpaste 145g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $3

15

$ Huggies Nappy Pants 24-29 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

Redwin Sorbolene Moisturiser with Vitamin E Pump 1 Litre 35¢ per 100mL

Heinz Simply or Farex On The Go Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

350

$

ea

SAVE $2.75

150

$

ea

LOCKED DOWN

Schwarzkopf Perfect Mousse Permanent Foam or Brilliance Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

10

$

ea

SAVE $4.39

Huggies Baby Wipes 64–80 Pack Selected Varieties

WE CHECKED. WE MATCHED. YOU WIN.

11


this week’s s Special On Sale Wed 1st November to Tue 7th November 2017

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.27 per Litre

190

$

pr i c e

9

ea

SAVE $1.90

$

ea

SAVE $9

Gold'n Canola Oil 4 Litre 23¢ per 100mL

75 ¢

Per CONE

MULTI-BUY $

23

SAVE 60¢

1799

$

for

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack

San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties

63¢ per 100mL

While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

for details of your nearest store and other great offers

LIKE US IGAAustralia

ea

SAVE $12

PLUS_V1_IGACQ276_011117_12

SUBSCRIBE to receive the latest offers and promotions iga.com.au/newsletter

Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Beerwah iga 01 11 17 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu