You must see this film! Scenariusz JOANNA ZIELIŃSKA
Efektywna, angażująca i motywująca lekcja języka angielskiego o filmach? Tak, to jest możliwe. Opowiedz o swoim ulubionym lub ostatnio obejrzanym filmie; napisz recenzję ostatnio obejrzanego filmu – to typowe zadania pojawiające się na lekcjach języków obcych. Uczniowie często przygotowują te wypowiedzi w domu, uczą się ich na pamięć i odtwarzają na lekcji, podczas gdy reszta klasy, znudzona, słucha po raz kolejny opowieści o tym samym filmie, który jest właśnie grany w kinach. A może podejść do tego typu zadań w bardziej kreatywny sposób?
L
ekcja, którą proponuję, przeznaczona jest dla uczniów na poziomie A2+/B1 i wymaga około tygodnia przygotowań. Przed planowaną lekcją należy podzielić klasę na trzy- lub czteroosobowe zespoły, przygotować kartki z zapisanymi na nich gatunkami filmów (horror, drama, war film, love story, romance, ghost story, thriller, western). Każdy zespół losuje jedną kartkę. Następnie w ciągu tygodnia uczniowie przygotowują rysunek przedstawiający scenę (kadr) z filmu, tak aby można było na jej podstawie określić, jaki gatunek filmowy prezentuje. Typ szkoły: szkoła ponadgimnazjalna/ponadpodstawowa Poziom nauczania: A2+/B1 Cele lekcji: Komunikacyjne: —— uczeń przekazuje informacje zawarte w materiale wizualnym, —— uczeń zdobywa i przekazuje informacje o gatunku, obsadzie i treści filmu, —— uczeń wyraża i uzasadnia swoje opinie na temat filmu, —— uczeń tworzy i prezentuje opis filmu na podstawie wymyślonej sceny. Językowe: —— uczeń stosuje przymiotniki i przysłówki służące do opisu filmu, —— uczeń używa słownictwa związanego z tematyką filmową (gatunki, obsada, treść filmu itp.). Metody i techniki pracy: —— burza mózgów, —— praca z materiałem wizualnym, —— metoda komunikacyjna, —— praca w parach, grupach, zbiorowa. Przebieg lekcji Część wstępna: Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem i celem lekcji. Zadaje uczniom pytania dotyczące filmów np.: Do you watch films?, Where do you watch films most often?, What kinds of films do you watch?, Which film would you recommend to your friend? Następnie zadaje pytanie podsumowujące: If I ask you these questions what do you think the topic of the 109