Skip to main content

Foodland Catalogue Week 01 2025

Page 1

On Sale 1–7 January 2025

1990

$

kg

Australian Premium Beef Rump Steak

370

$

SAVE $

UP TO

ea

3.70

Serving suggestion

210

$

Al

SAVE $

e

UP TO

$3.50 per litre

250

$

SAVE $

ea

2.50

The Natural Confectionery Co. or Sour Patch Kids Lolly Bags 130-230g

SAVE $

UP TO

ea

2.50

$2.08 per 100g

ea

GREAT VALUE Viva Paper Towel or Cooking Towel 3 Pack $1.17 per roll

250

$

Harvest Snaps Baked Pea Crisps 120g

350

$

FOODLAND P01 2025 P1

2.10

Powerade or Active Water 600ml

Moccona Coffee Sachets 8-10 Pack

UP TO

ea


FRESH

s e p a r G e d le s s SeF AUSSIE White

690

$

kg

SEEDLESS

White Seedless Grapes

350

$

ea

SUPPORT SA

2 FOR

6

$

BUY

7

$ 90 ea

750G PACK ADORABLE

AVOCADOS

or $3.50 ea

Rainbow Fresh Sweet Mix or Baby Spinach 200g $17.50 per kg

Mushrooms White Button or Sliced 200g Pre-Packed Punnets $17.50 per kg

Peculiar Picks Hass Avocados 750g $10.53 per kg

FOODLAND P01 2025 P2


FRESH

s e n i r a t c e NF AUSSIE

350

$

ea

1KG PACK

Peculiar Picks Nectarines 1kg $3.50 per kg

350

$

ea

300G PACK

890

$

kg

AUSSIE PRODUCE

370

$

ea

500G BAG

Hi Fresh Coleslaw Mix 500g Celery Cuts 300g Pack $11.67 per kg

FOODLAND P01 2025 P3

Loose Limes

$7.40 per kg


MEAT

1690

3190

$

kg

$

Serving suggestion

kg

Australian BBQ Sausages

6

Australian Lamb Rib Cutlets

850

650

$

7

ea

Community Co BBQ Beef Burger 500g $17.00 per kg

18

$ 50

ea

Serving suggestion

Serving suggestion

Aussie Lamb

Australian Chicken Breast Schnitzel

$

kg

$

ea

ea

HEAT & EAT

Ingham's Australian Turkey Mince 500g

Ingham's Chicken Tenders Range 440g

Luv-A-Duck Pancake Kit 560g

$12.00 per kg

$17.05 per kg

$32.14 per kg

850

$

ea

GREAT VALUE

Moira Macs Chicken Breast 350g $24.29 per kg

1050

$

Serving suggestion

$

ea

990

$

SAVE $

UP TO

Community Co Sriracha Chicken Wings 600g $17.50 per kg

ea

1.60

Royal Harvest Budget Bacon 1kg $9.90 per kg

FOODLAND P01 2025 P4


MEAT

490

1490

$

kg

Steggles Family Roast Chicken

2990

$

SAVE $

UP TO

1350

SAVE $

UP TO

550

36.60

$

ea

2.00

Australian Premium Beef Mince

$

ea

Seaport Australian Banana Raw Prawn Cutlet Tail On 1kg $29.90 per kg

Serving suggestion

Premium Serving suggestion

Aussie Chicken

kg

SAVE $

UP TO

Serving suggestion

950

$

SAVE $

UP TO

ea

3.00

ea

1.50

Community Co Ham Steaks 500g $11.00 per kg

2990

$

SAVE $

UP TO

ea

14.00

Global Seafoods Southern Blue Whiting Fillets 1kg

Global Seafoods Salt & Pepper Squid 500g

Thomas Cappo Seafoods Raw Prawn Meat 1kg

$13.50 per kg

$19.00 per kg

$29.90 per kg

1090

$

SAVE $

UP TO

ea

3.60

890

$

SAVE $

UP TO

ea

2.80

2190

$

SAVE $

UP TO

7.40

Global Seafoods Premium Scallops Roe-Off 500g

Thomas Cappo Seafoods Marinara Mix 500g

Blue King or Blueline Cooked Prawn Cutlets 700g

$21.80 per kg

$17.80 per kg

$31.29 per kg

FOODLAND P01 2025 P5

ea

Serving suggestion

$


DELI C

E

A

D B

F

A. KR Castlemaine Sliced Salami $29.90kg B. Don Kabana $15.90kg C. Riverina Australian Fetta $21.50kg

1790

$

kg

D’Orsogna Streaky Rindless Bacon

490

$

SAVE $

UP TO

ea

1.60

South Cape Flavoured Cream Cheese 200g $24.50 per kg

D. Hans Milano Loin Ham $23.90kg E. Bertocchi Sopressa Hot or Mild $30.90kg F. KR Castlemaine Ol’ Smokey Frankfurts $13.90kg

2590

$

kg

Standom Roasted Meatloaf

520

$

SAVE

UP TO

ea ¢

80

2790

$

kg

Aldinga Turkey Breast Smoked or Roasted

10

$

ea

ready to eat

Lemnos Fetta Traditional Crumble or Salad Cube 150g

Large Cooked BBQ Chicken

$34.67 per kg

(Find me in the Deli Warmer)

FOODLAND P01 2025 P6


BISCUITS & BAKERY

250

$

SAVE

UP TO

ea ¢

80

Arnott's Plain or Scotch Finger Biscuits 250g $1.00 per 100g

3

$

ea SAVE $

UP TO

1.00

Arnott's Cream Biscuits 200-250g

3

$

550

$

SAVE $

UP TO

1.50

Arnott's Assorted Creams 500g $1.10 per 100g

7

$

BUY LOCAL

SAVE $

ea

Dulwich Bakery Bar Cakes 550g

$0.38 each

250

Arnott's Salada Crackers 250g

Ritz Crackers 227g

$1.20 per 100g

$1.10 per 100g

950 ea

SAVE $

7

ea

1.00

2.30

430

$

ea

FAMILY TRADITION

Vili's Traditional Pies, Pasties or Sausage Roll 150-165g

$ 50 ea

GREAT VALUE

GREAT VALUE

Nature's Delight Natural Nut Mix 400g

Yummy Natural Almonds 500g

$2.38 per 100g

$1.50 per 100g

FOODLAND P01 2025 P7

UP TO

$1.36 per 100g

UP TO

$

ea

Golden Bakery Crumpet 6 Pack

1.00

UP TO

230

$ 50

$

ea SAVE $

GREAT SAVINGS

ea

4

$

SAVE $

UP TO

ea

1.50

Helga's Wraps 445-508g


BREAKFAST

1950

$

SAVE $

UP TO

420

$

ea

13.00

SAVE $

UP TO

ea

2.70

Moccona Freeze Dried Coffee 400g Nature Valley Crunchy Bars 252g or Fibre One Bars 100-120g

$4.88 per 100g

8

850

$

$

ea SAVE $

UP TO

2.00

SAVE $

UP TO

Kellogg’s Coco Pops 650g or Froot Loops 460g

6

$4.25 per 100g

ea SAVE $

1.50

Bushells Round Tea Bags 200 Pack

6

$

ea SAVE $

UP TO

Kellogg's LCMs 12 Pack 240-264g

2.50

Grinders Ground Coffee 200g

$

UP TO

ea

1.50

7

$

ea SAVE $

UP TO

1.50

Kellogg's Variety Pack Assorted Breakfast Cereals Sachets 8 Pack

550

$

SAVE

UP TO

560

$

ea ¢

70

SAVE $

UP TO

ea

1.40

Nestlé Milo Cereal 330-350g

19

$

SAVE $

UP TO

ea

7.00

Lavazza Espresso Barista Coffee Beans 500g Lipton Black Tea Decaffeinated 50 Pack

$3.80 per 100g

FOODLAND P01 2025 P8


PANTRY

280

$

SAVE

UP TO

440

$

ea ¢

70

GREAT VALUE

Altimate Funtime Cones or Party Cups 75g

Green's Pancake Shaker 325-375g

$5.87 per 100g

665

$

SAVE $

UP TO

240

$

ea

2.85

SAVE

UP TO

4

SAVE

UP TO

360

$

ea

70¢

ea ¢

40

Bundaberg White or Raw Sugar 1kg

Old El Paso Premium Taco Kits 240-418g

$

ea

SAVE $

UP TO

ea

1.90

6

$

ea SAVE $

UP TO

1.00

Chandlers Pure Honey Twist & Squeeze 375g

Old El Paso Tortillas 10 Pack

Queen Organic Vanilla Extract 100ml

$1.07 per 100g

$0.90 per 100g

$6.00 per 100ml

380

$

SAVE

UP TO

ea ¢

40

McKenzie's Ground Pepper 100g $3.80 per 100g

FOODLAND P01 2025 P9

350

$

SAVE

UP TO

ea ¢

70

Queen Sprinkles 110-115g

9

$

ea

SAVE $

UP TO

3.00

Sunbeam Value Pack Cooking Almonds 300-450g


PANTRY

18

$

SAVE $

UP TO

3

$

ea

2.00

SAVE

UP TO

ea

60¢

Squeaky Gate Olive Oil 750ml

Praise Dressing 330ml

$2.40 per 100ml

$0.91 per 100ml

290

325

$

SAVE $

UP TO

$

ea

3.25

ea

GREAT VALUE

MasterFoods Born In The Flames BBQ Sauce 500ml

True Thai Stir Fry Sauce 300ml

$0.65 per 100ml

$0.97 per 100ml

1

$ 50 SAVE

UP TO

ea

26¢

450

$

ea

GREAT VALUE

Val Verde Legumes 400g

True Thai Sweet Chilli Sauce 730ml

$0.38 per 100g

$0.62 per 100ml

6

$

ea SAVE $

UP TO

2.00

Praise Whole Egg Creamy or Light Mayo 470-500g

SAVE

UP TO

ea

50

MasterFoods Relish 250-260g

SAVE

UP TO

ea

50¢

MasterFoods Mustard 170-175g

350

$

350

$

¢

2

$

ea

SAVE $

UP TO

1.20

MasterFoods Tomato or BBQ Sauce 250ml $0.80 per 100ml

FOODLAND P01 2025 P10


PANTRY

1

$ 75 SAVE

UP TO

410

$

ea

32¢

SAVE

UP TO

70¢

Biofood Organic Peeled or Diced Tomatoes 400g

Nando's Peri-Peri Sauce 265g

$0.44 per 100g

$1.55 per 100g

440

$

1

GREAT SAVINGS

ea

1

$ 75

$ 75

GREAT VALUE

SAVE

UP TO

Leggos Pasta Sauce 390g

San Remo Egg Noodle Pasta 250g

Fantastic Cup Noodles 70g

$1.13 per 100g

$0.70 per 100g

$2.50 per 100g

SAVE $

UP TO

ea

1.10

260

$

SAVE

UP TO

ea ¢

70

ea

630

$

SAVE $

UP TO

1.20

John West Salmon Tempters 95g

Mammee Monster Rice Sticks 10 Pack

$2.74 per 100g

$3.15 per 100g

2

$

ea SAVE $

UP TO

1.50

ea

SAVE

UP TO

$ 75 SAVE

UP TO

ea

75¢

$2.06 per 100g

ea ¢

40

MasterFoods Hot Chilli Sauce 250ml

Green Valley Pitted Kalamata Olives 350g

$0.80 per 100ml

$1.49 per 100g

FOODLAND P01 2025 P11

75¢

Fantastic Bowl Noodles 85g

520

$

1

ea

370

$

SAVE $

UP TO

ea

1.00

Sirena Tuna 185g $2.00 per 100g


SNACKS

250

$

SAVE $

UP TO

3

$

ea

ea SAVE $

2.50

UP TO

Smith’s Crinkle or Double Crunch Potato Chips 150-170g

Pascal Lolly Bags 150-300g (Excludes Chocolate Varieties)

5

$

GREAT VALUE

Nature’s Delight Sour Worms 300g

SAVE $

UP TO

ea

1.50

$

290

$

ea SAVE $

1.00

SAVE $

UP TO

ea

1.90

Allen’s Jaffas or Freckles 160g

Pop Corners 130g

$2.50 per 100g

$2.23 per 100g

450

$

SAVE $

UP TO

ea

1.50

Mars or Varieties Fun Size Bags 132-192g

4

$

ea SAVE $

UP TO

2

$

ea SAVE $

UP TO

2.00

Hooleys Onion Rings or Waves 90-95g

Kettle Potato Chips 135-165g

$1.67 per 100g

UP TO

450

$

ea

4

1.80

2.00

Darrell Lea Chocolate Blocks 160-180g

4

$

ea SAVE $

UP TO

1.50

Pringle Chips 118-134g

350

$

SAVE $

UP TO

ea

1.30

SunBites Grainwaves 170g $2.06 per 100g

FOODLAND P01 2025 P12


DRINKS

3

870

$

$

ea SAVE $

1.25

UP TO

SAVE $

UP TO

ea

5.80

Woodroofe Drinks 2 Litre Kirks Cans 10 x 375ml $2.32 per litre

$1.50 per litre

6

$

1140

$

ea SAVE $

1

$ 60 ea

7.60

UP TO

Pepsi or Schweppes Varieties 6 x 275ml

Coca-Cola or Varieties 12 x 300ml

Kirks Soft Drink 1.25 Litre

$3.64 per litre

$3.17 per litre

$1.28 per litre

UP TO

3.00

ea

225

$

SAVE $

UP TO

ea

2.75

SAVE $

UP TO

1080

$

SAVE $

UP TO

ea

7.20

SAVE $

1.10

350

$

SAVE

UP TO

ea ¢

50

Prime Hydrating Dink 500ml

Schweppes Sparkling Water 10 x 375ml

Dilmah Iced Tea 330ml

$4.50 per litre

$2.88 per litre

$10.61 per litre

420

$

SAVE

UP TO

ea

80

¢

1150

$

ea

GREAT VALUE

Mount Lofty Spring Water 10 Litre $0.42 per litre

FOODLAND P01 2025 P13

8

$

ea

SAVE $

UP TO

3.00

V-Energy Drink 4 x 250ml Heaps Normal 4 x 375ml $7.67 per litre

$8.00 per litre


DAIRY

440

$

ea

GREAT VALUE

4

$

1.00

UP TO

260

SAVE $

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 550-600g

1

1.00

$5.00 per kg

$4.00 per kg

UP TO

SAVE $

UP TO

ea

Vaalia Yoghurt 900g

Pauls Custard 1kg

$

450

$

ea SAVE $

ea

1.30

4

$

SAVE

UP TO

ea

50¢

Dairy Farmers Flavoured Milk 600ml

Mildura Fruit Drink 2 Litre

$0.43 per 100ml

$2.00 per litre

1

7

$ 10

$ 65

EVERY DAY!

SAVE

UP TO

Yoplait Petit Miam Pouch Yoghurt 70g

Bulla Australian Style Yoghurt 160g

Flora ProActiv Spread 500g

$1.57 per 100g

$1.03 per 100g

$1.50 per 100g

ea

230

$

ea

EVERY DAY!

Pauls High Protein 160g $1.44 per 100g

$ 50

ea

75

¢

475

$

ea

EVERY DAY!

SAVE $

UP TO

ea

2.50

240

$

ea

EVERY DAY!

Tamar Valley Kids Yoghurt Pouch 110g Yoplait Yoghurt 1kg $4.75 per kg

$2.18 per 100g FOODLAND P01 2025 P14


DAIRY

5

9

$

$

ea SAVE $

ea SAVE $

2.25

UP TO

2.70

UP TO

San Remo Fresh Filled Pasta 350g or Pasta Sauce 400-425g

11

$

SAVE $

UP TO

ea

3.80

KR Castlemaine Short Cut Bacon 630g $17.46 per kg

580

$

ea

GREAT VALUE

3

$

ea SAVE $

UP TO

1.50

La Famiglia Cheesy Garlic Bread 190g

Bega Block or Shredded 500g

$1.58 per 100g

$1.80 per 100g

5

$

ea

550

$

SAVE $

ea

3.50

GREAT VALUE

UP TO

Wintulichs Diced Bacon 250g

Unicorn Brie or Camembert 125g

Primo Cabanossi 375g

$2.32 per 100g

(Excludes Lactose Free) $4.00 per 100g

$1.47 per 100g

6

$

ea

EVERY DAY!

Farmers Union Kids Yoghurt 4 x 150g $1.00 per 100g FOODLAND P01 2025 P15

395

$

ea

EVERY DAY!

Primo ‘Red Range’ Sliced or Shared Meats 80-100g

295

$

ea

EVERY DAY!

Foodland Dip 200g $1.48 per 100g


FROZEN

7

280

$ 20 SAVE $

UP TO

$

ea

3.65

SAVE

UP TO

350

SAVE $

UP TO

ea

2.00

Papa Giuseppi’s Pannini 250g $1.40 per 100g

8

$

ea SAVE $

UP TO

2.00

Birds Eye Deli Fish 225-250g

5

$

ea

70

Birds Eye Peas, Beans or Corn 500g

Four ‘N Twenty Meat Pies 4 Pack

$

ea ¢

$0.56 per 100g

950

$

SAVE $

UP TO

ea

3.00

Ingham’s Chicken Kiev 350g $2.71 per 100g

5

$

ea SAVE $

UP TO

1.50

Super Nature Frozen Meals 300g $1.67 per 100g

675

$

ea

640

$

ea

SAVE $

UP TO

1.60

I&J Fish or Squid 250-360g

450

$

ea

EVERY DAY!

McCain Healthy Choice Meals 280-350g

9

$

ea

EVERY DAY!

EVERY DAY!

EVERY DAY!

Birds Eye Super Crunch Chips 750g

On The Menu Meals 320g

Canon Chicken Snacks 550g

$6.67 per kg

$2.11 per 100g

$1.64 per 100g FOODLAND P01 2025 P16


FROZEN

6

5

$

$

ea SAVE $

6.00

UP TO

UP TO

575

$

ea SAVE $

5.00

SAVE $

UP TO

ea

5.75

Golden North Twist 1 Litre

Cadbury Ice Cream Oreo or Milo 1.2 Litre

Oreo Ice Cream 4 Pack

$6.00 per litre

$4.17 per litre

$1.21 per 100ml

6

$

ea SAVE $

UP TO

2.00

flavour

7

$ 90 SAVE $

UP TO

ea

4.95

Peters Twin Pole Golden North Ice Cream 2 Litre $3.95 per litre

$1.01 per 100ml

550

$

SAVE $

UP TO

ea

3.00

6

$

plant based

ea SAVE $

UP TO

3.80

Proud & Punch Multipack 6s

Golden North Sorbet 1.2 Litre

$1.22 per 100ml

$5.00 per litre

850

$

ea

GREAT VALUE

Berryfields Frozen Fruit 400-450g

FOODLAND P01 2025 P17

6

$

ea SAVE $

UP TO

3.00

7

$

ea

EVERY DAY!

Peters Maxibon Multipacks 4s $1.25 per 100ml

850

$

ea

EVERY DAY!

Life Savers Ice Block Multipacks 8s

Sara Lee Ice Cream 1 Litre

$1.13 per 100ml

$0.85 per 100ml


HEALTH, BEAUTY & BABY

3

4

$

ea

ea SAVE $

GREAT VALUE

UP TO

2.00

Palmolive Kids 2 in 1 or 3 in 1 Shampoo & Conditioner 350ml BabyLove Everyday Baby Wipes 80 Pack $3.75 per 100 units

7

890

$

SAVE $

UP TO

$1.14 per 100ml

$

ea SAVE $

ea

4.10

UP TO

8.00

Banana Boat SPF 50+ Baby or Kids Roll On Sunscreen 75ml*

Reef Suntan Oil SPF 15+ 125ml*

$11.87 per 100ml

$5.60 per 100ml

3

5

$

$

ea SAVE $

UP TO

ea SAVE $

1.60

UP TO

1.50

450

$

ea

GREAT VALUE

Wet Ones Be Gentle Wipes 40 Pack

Palmolive Naturals Hand Wash Refill 1 Litre

Palmolive Bar Soap 4x90g

$7.50 per 100 units

$0.50 per 100ml

$1.25 per 100g

25

%

OFF

SELECTED

maxiblock

Products*

FOODLAND P01 2025 P18

*Always read the label and follow directions for use. Sunscreens are only one part of sun protection. Prolonged high-risk exposure should be avoided. Frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.

$


*Always read the label. Follow directions for use. This medicine may not be right for you. Read the warnings on pack before purchase. Incorrect use could be harmful. If symptoms persist, talk to your health professional. ª Always read the label and follow the directions for use.

HEALTH & BEAUTY

6

4

$

$

ea SAVE $

ea SAVE $

UP TO

4.00

UP TO

Palmolive Luminous Oil Shampoo or Conditioner 350ml

Colgate Total Toothpaste 200g or 360 Degree Toothbrush 2 Pack

6

$1.14 per 100ml

360

$

$

ea SAVE $

UP TO

3.00

SAVE $

UP TO

Salts & Co Magnesium Flakes 750g or Bath Salts 1kg

SAVE $

ea

2.80

Libra Invisible Pads 10-12 Pack

850

$

2.00

ea

2.00

350

$

ea

7

$

ea SAVE $

3.00

GREAT VALUE

UP TO

LifeStyles Zero Condoms 10 Packª

Panadol Caplets 16 Pack *

Difflam Plus Lozenges 16 Pack *

$0.85 each

$0.22 each

$0.44 each

UP TO

30

%

OFF

SELECTED

schick Products

FOODLAND P01 2025 P19


HOUSEHOLD

350

$

4

$

ea

ea SAVE $

GREAT VALUE

UP TO

Viva Paper Towel 3 Pack

Kleenex Luxury Quilts Toilet Paper 6 Pack $0.44 per 100 sheets

$1.17 per roll

530

$

SAVE $

UP TO

ea

1.30

Who Gives a Crap Recycled Paper Towel 2 Pack $2.65 per roll

4

$

7

$ 50 SAVE $

UP TO

ea

1.30

Who Gives A Crap Double Length Toilet Paper 6 Pack $0.35 per 100 sheets

7

$

ea SAVE $

UP TO

1.80

2.00

ea SAVE $

UP TO

480

$

SAVE

UP TO

ea ¢

90

McLintock’s Vanilla Fresh Fridge Wipe & Deodoriser Spray 500ml $0.96 per 100ml

480

$

3.00

SAVE $

UP TO

ea

3.20

Jiffy Firelighters 24 Pack

Mortein Fast Knockdown Aerosol 300g

Air Wick Pure Air Freshener Spray 159g

$16.67 per 100 units

$2.33 per 100g

$3.02 per 100g

545

$

ea

18

$

ea

350

$

ea

EVERY DAY!

EVERY DAY!

EVERY DAY!

Glad Snaplock Sandwich Bags 100s $0.05 each

Pine O Cleen Wipes Lemon or Tropical 220s

Ajax Spray’N’Wipe Trigger Cleaners 475-500ml

$0.08 each

FOODLAND P01 2025 P20


HOUSEHOLD

2050

$

SAVE $

UP TO

16

$

ea

20.50

SAVE $

UP TO

ea

16.00

Dynamo Professional Laundry Liquid 4 Litre

Vanish Gold Oxi Pro Stain Remover 2kg

$5.13 per litre

$8.00 per kg

24

$

50

SAVE $

UP TO

ea

24.50

50

SAVE $

UP TO

Finish Ultimate Dishwashing Tablets 80 Pack

$0.53 each

$0.43 per each

270

SAVE $

UP TO

ea

1.00

SAVE $

UP TO

ea

10.00

ea

34.50

Finish Ultimate Dishwashing Tablets 46 Pack

$

10

$

34

$

l A e

Earthwise Laundry Liquid 2 Litre or Capsules 26s

450

$

SAVE $

UP TO

ea

2.00

580

$

SAVE $

UP TO

1.90

Palmolive Dishwashing Liquid 500ml

Earth Choice Fabric Softener 1 Litre

Earth Choice Laundry Liquid 1 Litre

$0.54 per 100ml

$4.50 per litre

$5.80 per litre

5

$

ea SAVE $

UP TO

1.00

3

$

SAVE

UP TO

80

¢

Mint Kleen Multi-Purpose Power Cleaner 500ml

Kleenex Soft & Thick Tissues 120s

$1.00 per 100ml

$2.50 per 100 units

FOODLAND P01 2025 P21

950

$

ea

ea

SAVE $

UP TO

ea

5.50

Duracell Coppertop Batteries AAA 8 Pack AA 10 Pack


PET

1050

$

ea

SAVE $

UP TO

7.00

1

$ 90 ea

BEST BUY

Fussy Cat Grain Free Cat Food 400g $0.48 per 100g

490

$

SAVE $

UP TO

1

$ 30

ea

2.10

ea

GREAT VALUE

Nature’s Gift Dry Dog Food 2.5kg

Whiskas Dry Cat Food 800g

Purina Fancy Feast Cat Food 85g

$0.42 per 100g

$0.61 per 100g

$1.53 per 100g

280

$

SAVE $

UP TO

ea

1.20

7

$

ea SAVE $

UP TO

20

$

3.00

ea

GREAT VALUE

Dine Creamy Treats 4 x 12g

Dine Classic Cat Food Multipack 7 x 85g

Worlds Best Cat Litter 3.63kg

$5.83 per 100g

$1.18 per 100g

$5.51 per kg

240

$

SAVE

UP TO

ea ¢

60

3150

$

SAVE $

UP TO

ea

13.50

6

$

ea

SAVE $

UP TO

2.00

My Dog 400g

Optimum Dry Dog Food 7kg

Natures Goodness Dog Food Roll 2.15kg

$0.60 per 100g

$0.45 per 100g

(Available in Meat Dept. fridge) $2.79 per kg

PEFC Certified

PRICES EFFECTIVE FROM WEDNESDAY 1ST JANUARY 2025 TO TUESDAY 7TH JANUARY 2025, OR WHILE STOCKS LAST.

This product is from sustainably managed forest and controlled sources. Recognised in Australia by Responsible Wood.

• Photographs for illustration purposes only. • Some products may not be available in all stores. • To cover freight some prices may be higher in some country areas. • Check with your local Foodland store for trading hours. Savings based on the Metcash competition sell price as at 25.11.24. Advertised savings may vary in some stores as someproducts may already be priced below the Metcash competition price. RESALE OF PRODUCTS NOT PERMITTED. www.pefc.org.au

Please recycle this catalogue FOODLAND P01 2025 P22


Celebrate , the w Ye a r s

Ne

KDeal s

BEER

375ml

PREMIX 10 PACK

ANY 2

$

24 PACKS FOR

109

$

or

local cellars

45

ea

Hard Rated Cans 375ml

a

$58 e

Jim Beam & Cola Cans 375ml

Coopers Pale Ale Cans or Bottles

Canadian Club & Dry Cans 375ml Brookvale Lemon Squash Cans 330ml

CHAMPAGNE

SPIRITS $

64

750ml

7395

$

ea

Canadian Club Original 1L Jim Beam White Label Bourbon 1L Jack Daniel’s Gentleman Jack 700ml

ea

Veuve Clicquot Brut Yellow Label Champagne

Roku Gin 43% 700ml

WINE

750ml

ANY 2 FOR

24

$

Taylors Promised Land Range Johnny Q Range Grant Burge 5th Generation Series Shaw Family Vintners Range Penfolds Koonunga Hill Range

$

895

750ml

ea

Yellow Tail Range

Scan for Store Locations

localcellars.com

Local Cellars supports the responsible service of alcohol and follows the General Code of Practice under the Liquor Licensing Act 1997. It is an offence to sell or supply alcohol to or on behalf of a person aged under 18 years. Savings are off regular prices. Prices valid at South Australian Local Cellars stores only until sold out. We reserve the right to limit purchases to reasonable retail quantities, commercial quantities not supplied. Images are for advertising purposes only. Prices include GST where applicable. Promotional price effective from 1/01/25 to 14/01/25.

local cellars


HOUSEHOLD

FOOO OOOO OOOO OOOO OOOO OOOO OOOO OOOO OOOO OOOO OOOO OOOO OOOO OOOO OOOD LAND

550

$

SAVE $

UP TO

ea

5.50

Sard Stain Remover Powder 900g-1kg

ea SAVE $

4.00

UP TO

Pine O Cleen Washing Machine Cleaner 250ml $1.60 per 100ml

550

$

SAVE $

UP TO

4

$

ea

5.50

17

$

ea

SAVE $

UP TO

17.00

Comfort Fabric Conditioner 900ml

Earthwise Laundry Liquid 4 Litre

$6.11 per litre

$4.25 per litre

1950

$

SAVE $

UP TO

ea

19.50

29

$

SAVE $

UP TO

29.00

Fairy Platinum Plus Lemon Dishwashing Tablets 31 Pack

Fairy 30 Minute Miracle Dishwasher Capsules 45 Pack

$0.63 each

$0.64 each

350

$

SAVE $

UP TO

ea

3.50

Bref Liquid Toilet Gels 600-700ml or Blocks 42-50g

ea

550

$

SAVE $

UP TO

ea

5.50

Bref Spa Moments, Blue Active or Power Active 2 Packs 100g $5.50 per 100g

FOODLAND P01 2025 P24


GREAT SAVINGS LIVE HERE $ $ 25 6 1

ea SAVE $

UP TO

ea

6.00

SAVE $

UP TO

Cadbury Ice Cream Multipacks 4s

Cadbury Medium Bars 30-55g

$1.67 per 100ml

1

$ 80 SAVE $

UP TO

260

$

ea

1.20

Pepsi, Solo, Sunkist or Varieties 1.25 Litre

SAVE $

UP TO

ea

1.30

Dairy Farmers Flavoured Milk 600ml or Farmers Union Iced Coffee 500ml

$1.44 per litre

2310

$

SAVE $

UP TO

15.40

$2.57 per litre

ea

GREAT VALUE

Quilton Double Length Toilet Paper 9 Pack $0.35 per 100 sheets

FOODLAND P01 2025 P25

ea

Coca-Cola Varieties Cans 24 x 375ml

1150

$

1.25

Scan and subscribe to receive the digital catalogue straight to your inbox.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Foodland Catalogue Week 01 2025 by Foodland Supermarkets - Issuu