On Sale 10–16 January 2024
250
$
ea
Adelaide Hill s
Strawberries Punnet 250g $10.00 per kg
275
$
SAVE $
UP TO
ea
2.75
Uncle Tobys Muesli Bars 185g $1.49 per 100g
275
$
SAVE $
UP TO
ea
2.75
Serving suggestion
275
$
All
half prIce
475
$
SAVE $
UP TO
ea
4.75
SAVE $
UP TO
275
$
SAVE $
UP TO
ea
2.75
Pringles 118-134g
ea
2.75
Campbell’s V8 Juice 1.25 Litre Menz FruChocs or Jelichocs 125-150g
2690
$
SAVE $
UP TO
ea
22.30
Coca-Cola, Diet Coke or Zero Sugar 30 x 375ml $2.39 per litre
FOODLAND P02 2024 P1
Peters Drumsticks Multipack 4-6s
$2.20 per litre
90¢
PER CAN
1750
$
SAVE $
UP TO
10K
$
Giveaway every
ea
17.50
Colgate Optic White Overnight Teeth Whitening Treatment Pen 1 Pack
7
$ 50 SAVE $
UP TO
Great Rewards Live Here
Bull Dog Skincare for Men Moisturiser 100ml
26
ea
SAVE $
UP TO
26.00
Finish Ultimate Plus Dishwashing Tablets 31 Pack $0.84 each
16
$
SAVE $
UP TO
UP TO
ea
3.25
Sunsilk Shampoo or Conditioner 350ml $0.93 per 100ml
1250
SAVE $
UP TO
ea
12.50
Bonds Trunk Men Guyfront 1 Pack
$7.50 per 100ml
$
SAVE $
$
ea
7.50
month
325
$
ea
16.00
550
$
SAVE $
UP TO
ea
5.50
Sard Stain Remover Powder 900g-1kg
1450
$
SAVE $
UP TO
ea
14.50
Promotion runs 26/7/23 - 23/7/24. For full terms and conditions visit foodlandsa.com.au. SA Licence Number (T23/1011), NSW Authority Number (TP/02786)
Dynamo Professional Discs 28 Pack
Dynamo Professional Laundry Liquid 2 Litre
$0.57 each
$7.25 per litre
FOODLAND P02 2024 P2
475
$
SAVE $
UP TO
ea
4.75
All
half prIce
Mars or Snickers Ice Cream Multipack 6s $0.79 each
4
$
$
4.50
SAVE $
SAVE $
UP TO
6
50 ea
Magnum Dairy Free Multipack 3 Pack $1.67 per 100ml
1
$ 10
ea SAVE $
UP TO
1.10
ea
UP TO
6.00
Cadbury Ice Cream 460ml $1.30 per 100ml
3
$
10K
$
Giveaway every month
Download the Foodland app
ea SAVE $
UP TO
3.00 Spend $30 or more
Tip Top English Muffins 6 Pack Mars Medium Bars 35-56g
375
$
SAVE $
UP TO
ea
3.75
$0.50 each
2
$
ea SAVE $
UP TO
Scan your Foodland app at the checkout
2.00 Promotion runs 26/7/23 - 23/7/24. For full terms and conditions visit foodlandsa.com.au. SA Licence Number (T23/1011), NSW Authority Number (TP/02786)
Mighty Soft Cafe Style Raisin Toast 600g
Oreo Mini Cookies Sharepack 157g
$0.63 per 100g
$1.27 per 100g
FOODLAND P02 2024 P3
FRESH
Peculiar Picks
PFlum s
490
$
posh
ea
PLUMS
1KG TUB
Peculiar Picks Plums 1kg $4.90 per kg
250
$
kg
AUSSIE GROWN
Rockmelon
350
$
ea
1.5KG BAG
Spud Lite Potatoes 1.5kg Bag $2.33 per kg
FOODLAND P02 2024 P4
FRESH
s e o a m o T herry CF SOUTH AUSSIE
BUY
2 FOR
4
$
or $2.25 ea Cherry Tomatoes Punnet 250g
1
1
$ 50
$ 50
LARGE BUNCH
FARM FRESH
ea
Spring Onion Bunch
FOODLAND P02 2024 P5
ea
Continental Cucumbers
MEAT
10
$
Serving suggestion
kg
Australian Beef Blade Steak
$
ea
Heat & eat
Beak & Sons Beef Brisket in a BBQ Sauce 800g $26.25 per kg
7
SAVE $
UP TO
$
ea
3.60
Canon Chicken Southern Style Popcorn Chicken 400g $19.75 per kg
ea
Barossa Fine Foods Original Beef Burger 440g $21.59 per kg
2190
$
Serving suggestion
kg
Australian Thin BBQ Sausages
950
$ 90
650
$
Australian Diced Pork
ea
Wintulichs Australian Short Cut Bacon 1kg $21.90 per kg
Serving suggestion
21
kg
Serving suggestion
Serving suggestion
kg
Australian Beef Stir Fry Strips
$
Skinless Chicken Breast Fillets
1790
1890
$
kg
Serving suggestion
1790
$
FOODLAND P02 2024 P6
MEAT & SEAFOOD
1250
$
Serving suggestion
kg
Australian Lamb Leg Whole or Half
$ 90 SAVE $
LARGE
1690
SAVE $
UP TO
2.60
Ferguson Southern Garfish Fillets 200g
SAVE $
UP TO
1.50
2490
Global Seafoods Cooked & Peeled Tail On Prawns 1kg $24.90 per kg
ea
2.10
A&T Seafood Extender/Salad Mix 1kg $7.90 per kg
33
15.10
FOODLAND P02 2024 P7
SAVE $
UP TO
$
ea
kg
FRESH
Serving suggestion
SAVE $
UP TO
7
$ 90
ea
Thomas Cappo Seafoods Prawn Rings 200g $42.50 per kg
$8.45 per 100g
$
Global Seafoods Basa Fillets 1kg $7.90 per kg
850
$
ea
4.60
Fresh Tasmanian Salmon Portion Skin On (find me in the deli)
Serving suggestion
Whole Australian Green Large Raw Banana Prawns
Serving suggestion
UP TO
ea
Serving suggestion
kg
$
Foodland Whole Marinated & Seasoned Chicken Size 20 (2.05kg) $6.10 per kg
7
1690
$
ea
Serving suggestion
1090
$
DELI F E
D
C
B
A
A. B. C.
Hans Milano Ham $24kg KR Castlemaine Mild or Hot Salami or Pepperoni $29.50kg Bertocchi Sopressa Hot or Mild $28kg
$
kg
D'Orsogna Streaky Rindless Bacon
26
$
D’Orsogna Roast Pork Seasoned $21kg Don Continental Kabana $15kg Riverina Australian Fetta $19.90kg
27
17
$
D. E. F.
kg
kg
Our Kitchen Shredded Chicken Roast Style or Tandoori
950
$
ea
28
$
kg
Barossa Fine Foods Porchetta
6
$
UP TO
La Soresina Mild Provolone
Onkaparinga Brie, Camembert, Ash Brie, Triple Truffle or Triple Cream 180-200g
ea
SAVE $
1.20
Maggie Beer Flavoured Cheddar Cheese Range 150g $40.00 per kg
FOODLAND P02 2024 P8
FRESH MEALS & SALADS
550
$
595
$
ea
SAVE
ea ¢
85
GREAT VALUE
UP TO
Paris Creek Farms Organic Yoghurt 500g $1.10 per 100g
Local Kitchen Coleslaw, Pasta or Potato Salad 800g $7.44 per kg
625
$
SAVE $
UP TO
1.75
Rana Fresh Pasta 325g $1.92 per 100g
7
$ 90 SAVE $
UP TO
320
$
ea
ea
2.80
UP TO
Hi Fresh Mesclun Mix 180g $1.78 per 100g
Sunfresh Sidekick Crowd Pleaser Salad Range 275-300g
220 ea
GREAT VALUE
Taings Fresh Hokkien Noodles 450g
Nature's Delight Almonds 400-500g
ea
LOCAL PRODUCE
$
ea
460
$
$0.49 per 100g
SAVE $
1.70
450
$
ea
GREAT VALUE
Simply Delish Organic Dip 150g $3.00 per 100g
Prices effective from Wednesday 10th January 2024 to Tuesday 16th January 2024, or while stocks last.
PEFC Certified
This product is from sustainably managed forest and controlled sources. Recognised in Australia by Responsible Wood.
• Photographs for illustration purposes only. • Some products may not be available in all stores. • To cover freight some prices may be higher in some country areas. • Check with your local Foodland store for trading hours. Savings based on the Metcash competition sell price as at 04.12.23. Advertised savings may vary in some stores as some www.pefc.org.au products may already be priced below the Metcash competition price. RESALE OF PRODUCTS NOT PERMITTED.
Please recycle this catalogue FOODLAND P02 2024 P9
BAKERY
450
$
great
savings
ea
GREAT VALUE
450
$
ea
GREAT VALUE
New York Bagel Range 4 Pack 400g Mission Wraps 288-567g
$1.13 per 100g
450
$
SAVE $
UP TO
ea
1.00
Golden Bakery Pancakes 6 Pack 360g $0.75 each
990
$
ea
GREAT VALUE
670
$
SAVE
UP TO
ea ¢
80
Helga's Gluten Free Loaf 500g
325
SAVE
UP TO
ea ¢
75
Nature's Delight Organic Maple Syrup 250ml $3.96 per 100ml
350
$
ea
EVERY DAY!
Foodland Thickened Cream 300ml $1.17 per 100ml
Balfours Mega Muffin 180g $1.81 per 100g
18
$
SAVE $
UP TO
SAVE
UP TO
ea
70¢
Riviera Bakery American Potato Buns 4 Pack 60g $1.00 each
$1.34 per 100g
$
4
$
ea
2.00
Little Vili's Gourmet or Cocktail Range 480-800g
690
$
ea
GREAT VALUE
Dulwich Bakery Cake Range 550g $1.25 per 100g
350
$
SAVE $
UP TO
ea
1.40
Golden Bakery Crumpet Squares 6 Pack $0.58 each
FOODLAND P02 2024 P10
TEA & COFFEE
550
$
SAVE $
UP TO
1250
$
ea
2.40
SAVE $
UP TO
ea
7.00
Moccona Freeze Dried Instant Coffee 200g Starbucks By Nespresso Capsules 10 Pack
$6.25 per 100g
650
$
SAVE $
UP TO
2
$
ea
ea SAVE $
2.90
UP TO
Nestlé Milo Malted Drinking Chocolate 460g or 30% Less Added Sugar 395g
1.00
Twinings Tea Bags 10 Pack
1950
$
ea
2
$
670
$
ea SAVE $
GREAT VALUE
Harris Coffee Beans 1kg
Australia's Own Organic Coconut or Almond Milk 1 Litre
Bickford’s Iced Coffee Syrup 500ml
$1.95 per 100g
$2.00 per litre
$13.40 per litre
SAVE $
UP TO
6.50
575
$
SAVE $
UP TO
ea
1.45
UP TO
1.20
380
$
SAVE
UP TO
ea ¢
70
ea
580
$
SAVE $
UP TO
1.50
Capilano Honey Squeeze 375g
Nutella Hazelnut Spread 220g
Vegemite Squeezy 350g
$1.53 per 100g
$1.73 per 100g
$1.66 per 100g
FOODLAND P02 2024 P11
ea
BAKERY & BISCUITS
440
$
ea
EVERY DAY!
on everyday essent ials
Wonder White Bread Range 680-700g
590
$
490
$
ea
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Bürgen Bread Range 700g
Helga’s Bread Range 650-850g
$0.84 per 100g
440
$
ea
ea
4
$
ea
650
$
ea
EVERY DAY!
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Tip Top 9 Grain Bread 700-750g
Mighty Soft Bread 700g
Papa Joe's Banana Bread 700g
$0.57 per 100g
$0.93 per 100g
450
$
ea
EVERY DAY!
5
$
ea
4
$
ea
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Oreo Original Family Pack 358g
Arnott’s Family Favourites 500g
Arnott’s Farmbake Biscuits 310g
$1.26 per 100g
$1.00 per 100g
$1.29 per 100g
FOODLAND P02 2024 P12
PANTRY
7
$ 75 ea
EVERY DAY!
on sweet Aussie honey
B Honey Jar 450g $1.72 per 100g
295
$
ea
450
$
ea
390
$
ea
EVERY DAY!
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Pauls Zymil Lactose Free UHT Milk 1 Litre
Morning Sun Muesli 650g
Golden Circle Fruit Juice 2 Litre
$2.95 per litre
$0.69 per 100g
$1.95 per litre
5
$
ea
EVERY DAY!
Fibre One Bars 92-120g
9
$
ea
3
$
330
$
ea
ea
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Vitasoy UHT Soy Milk 1 Litre
Mother Earth Baked Oaty Slices 240g
$3.00 per litre
$1.38 per 100g
460
$
ea
8
$
ea
EVERY DAY!
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Lavazza Ground Coffee 250g
Tetley Extra Strong Tea Bags 100 Pack
Robert Timms Coffee Bags 18 Pack
$3.60 per 100g
$0.05 each
$0.44 each
FOODLAND P02 2024 P13
BREAKFAST
650
$
SAVE $
UP TO
6
$
ea SAVE $
ea
2.50
UP TO
Kellogg's Nutri-Grain 470g or Sultana Bran 700g
Uncle Toby Cheerios 520-560g
450
$
SAVE $
UP TO
1.50
340
$
ea
2.00
SAVE $
UP TO
ea
2.40
Sanitarium Weet-Bix Organic Breakfast Cereal 750g Golden Circle Refreshers 6 x 250ml $2.27 per litre
$0.60 per 100g
2
$
5
$
ea
350
$
ea SAVE $
1.00
ea
SAVE $
1.00
GREAT VALUE
UP TO
McKenzie's Natural Bran 300g
Uncle Tobys Vita Weeties Breakfast Cereal 510g
Crankt Protein Bar 60g
$0.67 per 100g
$0.98 per 100g
$5.83 per 100g
220
$
SAVE
UP TO
ea ¢
60
560
$
SAVE $
UP TO
ea
1.40
Just Juice 1 Litre
Kellogg's Pop-Tarts 400g
$2.20 per litre
$1.46 per 100g
UP TO
4
$
ea
SAVE $
UP TO
1.50
Uncle Tobys Le Snak 132g $3.03 per 100g
FOODLAND P02 2024 P14
PANTRY
590
280
$
SAVE
UP TO
$
ea ¢
70
SAVE
UP TO
ea ¢
70
Kraft Mac & Cheese 205g
Heinz Sauce Ketchup Tomato
$1.37 per 100g
$0.59 per 100ml
950
$
SAVE $
UP TO
350
$
ea
1.00
SAVE $
UP TO
ea
1.30
Cobram Estate Extra Virgin Olive Oil 375ml
Always Fresh Spanish Stuffed Olives 450g
$2.53 per 100ml
$7.78 per kg
450
$
ea
GREAT VALUE
Bundaberg Raw Sugar 2kg $2.25 per kg
4
$
ea SAVE $
UP TO
1.00
7
$ 40 SAVE $
UP TO
ea
1.10
McKenzie’s Sea Salt Grinder 410g or Whole Black Pepper Grinder 200g
5
$
SAVE
UP TO
280
$
SAVE $
UP TO
ea
1.20
Green's Maple Flavoured Syrup 375g $0.75 per 100g
330
$
ea
80
¢
SAVE
UP TO
ea ¢
43
Altimate Funtime Cones 75g
G Fresh Peaches 820g
G Fresh Lychees In Light Syrup 565g
$5.33 per 100g
$0.61 per 100g
$0.58 per 100g
FOODLAND P02 2024 P15
PANTRY
240
$
SAVE $
UP TO
2
$
ea
1.10
SAVE
UP TO
ea
42¢
Fountain Sauces 250ml
Mutti Cherry Tomatoes 400g
$0.96 per 100ml
$0.50 per 100g
350
$
SAVE
UP TO
470
$
ea
80¢
SAVE
UP TO
2
SAVE
UP TO
$0.64 per 100ml
Rosella Cocktail Onions 150g
SAVE
UP TO
40¢
260
$
ea
30
Lee Kum Kee Ready Sauce 100-145g
SAVE
UP TO
ea
Indomie Cup Noodles 70-75g
$1.33 per 100g
210
1
$ 60
ea
33¢
$
80¢
Trident Sweet Chilli Sauce 730ml
Dolmio Pasta Sauce 490-500g
$
ea
¢
SAVE
UP TO
ea ¢
70
450
$
SAVE
UP TO
ea ¢
50
Praise Traditional Mayonnaise 470g $0.96 per 100ml
280
$
SAVE
UP TO
ea ¢
60
John West Salmon Tempters 95g
Country Fresh Sweet Spiced Gherkins 520g
$2.74 per 100g
$0.54 per 100g
FOODLAND P02 2024 P16
BISCUITS
350
$
SAVE $
UP TO
ea
1.50
Arnott’s Multipack Biscuits 150-200g
3
ea SAVE $
1.00
UP TO
250
$
ea SAVE $
1.50
SAVE
UP TO
ea ¢
80
In a Biskit 160g
Arnott's Scotch Finger Biscuits 250g
$1.88 per 100g
$1.00 per 100g
390
$
SAVE
UP TO
ea ¢
70
Crispbic Crispbread 100g $3.90 per 100g
375
$
SAVE $
UP TO
great
savings
Arnott's Cream Biscuits 200-250g
$
UP TO
3
$
ea
1.00
2
$
280
$
ea ¢
70
SAVE
UP TO
Ritz Crackers 227g $1.23 per 100g
4
$
ea
ea SAVE $
50¢
UP TO
Oreo Cookies 128-131g
Red Rock Deli Style Crackers 130-135g
SAVE
UP TO
350
$
SAVE $
UP TO
ea
1.00
1
1.00
$ 50 SAVE
UP TO
ea
80¢
Arnott's Tim Tam Deluxe Range 175g
Arnott's Tim Tam Biscuits 165-200g
Fantastic Rice Crackers 100g
$2.14 per 100g
(Excludes Deluxe Range)
$1.50 per 100g
FOODLAND P02 2024 P17
SNACKS
8
ea SAVE $
8.00
UP TO
Cadbury Favourites 340g $2.35 per 100g
350
$
SAVE $
UP TO
ea
1.30
350
SAVE $
UP TO
ea
1.20
Thins or Samboy Chips 120-175g
All
half prIce
ea SAVE $
1.10
UP TO
Nestlé or Violet Crumble Bar Ranges 35-50g
4
$
UP TO
2.00
SAVE $
UP TO
Cadbury Bites 130-150g
ea SAVE $
UP TO
1.00
Allen's Share Bags 140-200g
350
$
3
$
ea SAVE $
Cadbury Family or Gold Blocks 165-190g
Smith’s or Doritos Corn Chips 150-170g
$
1
$ 10
$
ea
1.50
385
$
SAVE $
UP TO
ea
1.65
Mars Funsize Bags 144-216g
275
$ Pringles 118-134g
SAVE $
UP TO
ea
2.75
FOODLAND P02 2024 P18
DRINKS & SNACKS
1150
$
SAVE $
UP TO
ea
7.50
Mount Franklin Sparkling Water 10 x 375ml $3.07 per litre
1350
$
SAVE $
UP TO
ea
3.45
210
$
SAVE $
UP TO
ea
1.45
1150
$
SAVE $
UP TO
ea
7.50
Sprite or Fanta Cans 10 x 375ml $30.67 per litre
SAVE $
UP TO
ea
1.40
235
$
SAVE $
UP TO
ea
1.65
Cottee’s Cordial 1 Litre
Gatorade or G-Active 600ml
$4.50 per litre
$3.92 per litre
865
$
SAVE $
UP TO
ea
5.80
1.80
$1.68 per litre
$3.60 per litre
450
SAVE $
UP TO
ea
Coca-Cola or Flavours 1.25 Litre
Bundaberg Drinks 10 x 375ml
$
450
$
3
$
ea SAVE $
UP TO
1.40
Red Rock Deli Chips 150-165g
350
$
SAVE $
UP TO
ea
1.20
The Natural Chip Co. Company Chips 150-175g
375
$
SAVE $
UP TO
ea
1.25
Monster Energy Drink 4 x 500ml
V Energy Drink Can 500ml
Harvest Snaps 120g
$4.33 per litre
$6.00 per litre
$3.13 per 100g
FOODLAND P02 2024 P19
SNACKS
365
$
ea
EVERY DAY!
Coca-Cola, Diet Coke, Zero Sugar or Vanilla 2 Litre
on summer refreshments
1
$1.83 per litre
220
$ 25
$
EVERY DAY!
EVERY DAY!
ea
ea
Tru Blu Soft Drinks 1.25 Litre Mars King Size Bars 60-84g
$1.00 per litre
240
$
ea
EVERY DAY!
6
$
EVERY DAY!
Kirks Mixers 6 x 250ml $4.00 per litre
290
$
ea
ea
EVERY DAY!
Majans InfuZions Straws Multipack 5 x15g
H2 Coco Coconut Water 500ml $4.80 per litre
350
$
ea
245
$
ea
$5.20 per 100g
350
$
ea
EVERY DAY!
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Rockstar Drink 500ml
Cool Ridge Springwater 1 Litre
SunBites Grain Waves 170g
$5.80 per litre
$2.45 per litre
$2.06 per 100g
FOODLAND P02 2024 P20
FOODLAND FAVOURITES
on fresh
South Aussie
milk
Foodland Milk 1 Litre
Foodland Milk 3 Litre
19
$
ea
EVERY DAY!
Foodland Olive Oil Extra Virgin 1 Litre $1.90 per 100ml
390
$
ea
Foodland Milk 2 Litre
650
$
ea
EVERY DAY!
Foodland Sweet Scrolls 4 Pack $1.63 each
695
$
ea
330
$
ea
EVERY DAY!
Foodland Bread Range 700g $0.47 per 100g
665
$
ea
EVERY DAY!
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Foodland Springwater 10 Litre $0.39 per litre
Foodland Ice Cream 2 Litre
Foodland Ice Cream Vanilla Multipacks 6x 125ml $0.89 per 100ml
FOODLAND P02 2024 P21
$0.29 per 100ml
DAIRY
485
$
ea
GREAT VALUE
1
$ 60 SAVE
UP TO
20¢
$1.23 per 100g
$1.46 per 100g
SAVE $
UP TO
480
SAVE $
UP TO
ea
1.20
45¢
Five:am Organic Yoghurt 120g
530
$
SAVE
UP TO
ea
Yoplait Yop Yoghurt 130g
$
Brownes Natural Yoghurt 1kg $0.49 per 100g
1
$ 75
ea
ea
1.50
570
$
SAVE $
UP TO
ea
1.60
Pauls Double Thick Custard 900g
Brownes Greek Style Yoghurt 1kg
$0.59 per 100g
$0.57 per 100g
495
$
SAVE
UP TO
ea
85¢
480
$
SAVE $
UP TO
1.60
Western Star Spreadable 375g
Nuttelex Olive Oil Spread 500g
Boost Juice 1 Litre
$1.28 per 100g
$0.99 per 100g
$4.80 per litre
4
$
SAVE
UP TO
95
3
$
ea
¢
SAVE
UP TO
6
$
ea
80
¢
ea
SAVE $
UP TO
ea
3.20
Hunt & Brew Coffee 400ml
Farmers Union Iced Coffee 600ml
OAK or Ice Break Flavoured Milk 2 Litre
$10.00 per litre
$5.00 per litre
$3.00 per litre
FOODLAND P02 2024 P22
DAIRY
820
$
SAVE $
UP TO
ea
1.10
Real Cheese Shredded 450g $18.22 per kg
450
$
SAVE $
UP TO
ea
1.50
Chapman's Kabana 250g $18.00 per kg
595
$
SAVE $
UP TO
ea
3.20
11
$
ea SAVE $
2.80
UP TO
4
$
ea SAVE $
UP TO
2.50
La Famiglia Garlic Bread Slices 270g $1.48 per 100g
FOODLAND P02 2024 P23
SAVE $
UP TO
ea
3.00
Cracker Barrel Extra Sharp Cheese Block 500g $22.00 per kg
6
$
ea
SAVE $
UP TO
1.00
plant based
Cheer Plant Based Tasty Cheese Sliced or Shredded 200g $30.00 per kg
7
$ 65 SAVE $
UP TO
ea
1.10
San Remo Family Fresh Filled Pasta 625g Don Bacon 180-250g
13
$
$1.22 per 100g
525
$
SAVE $
UP TO
ea
1.05
Primo Cafe Sliced Meats 140-150g
Bega Tasty Cheese 1kg $13.00 per kg
350
$
SAVE
UP TO
ea ¢
50
Obela To Go Snack Dip 125g $2.80 per 100g
250
$
SAVE
UP TO
ea
50¢
ZoÖsh Dips 185g $1.35 per 100g
FROZEN
5
$
1.50
UP TO
9
$
ea SAVE $
UP TO
425
$
ea SAVE $
3.00
SAVE $
UP TO
ea
1.75
Birds Eye Oven Bake Fish 425g Birds Eye Deli Chips 600g $7.08 per kg
$21.18 per kg
850
$
SAVE $
UP TO
ea
1.50
Ristorante Gluten Free Pizza 370g Pampas Pastry 1kg $0.50 per 100g
7
$ 50 SAVE $
UP TO
ea
2.25
Balfours Premium Potato Pies 440g $1.71 per 100g
7
$ 75 SAVE $
UP TO
ea
2.90
$2.30 per 100g
3
$
ea
5
$
ea
SAVE $
UP TO
1.55
McCain Healthy Choice Chips 1kg $5.00 per kg
7
$ 50 SAVE $
ea
2.00
GREAT VALUE
UP TO
Creative Gourmet Frozen Fruit 300-500g
McCain Pub Size Meals 480-500g
3
$
ea SAVE $
UP TO
1.00
Ingham’s Chicken Breast Schnitzel 400g
Birds Eye Country Harvest Vegetables 500g
$1.94 per 100g
$6.00 per kg
450
$
ea
GREAT VALUE
Super Nature Bowls or Boxed Meals 350g $1.57 per 100g
FOODLAND P02 2024 P24
FROZEN
9
$
UP TO
3.85
Golden North Simply Indulge Ice Cream 2 Litre $4.50 per Litre
870
$
SAVE $
UP TO
ea
2.20
Peters Original Ice Cream 4 Litre $0.22 per 100ml
6
$
3.00
Peters Frosty Fruits Multipacks 6-8s
650
$
SAVE $
UP TO
SAVE $
UP TO
ea
3.50
ea
2.00
Chupa Chups Mini Stick 10 Pack $1.63 per 100ml
FOODLAND P02 2024 P25
650
$
SAVE $
UP TO
ea
2.00
Golden North Indulge Me Ice Cream 1 Litre $0.65 per 100ml
9
$
ea
SAVE $
UP TO
3.00
Connoisseur Ice Cream 1 litre $0.90 per 100ml
7
$
ea SAVE $
UP TO
650
$
ea SAVE $
ea SAVE $
UP TO
Bulla Splits or Crunch Multipack 8-10 Pack
4
$
2.00
ea SAVE $
UP TO
1.30
Streets Paddle Pop Multipacks 8s
Bulla Icy Pops Multipacks 10s
$1.29 per 100ml
$0.57 per 100ml
18
$
SAVE $
UP TO
ea
6.90
Streets Icy Treats Variety Pack 26s $0.98 per 100ml
1
$ 70 ea
GREAT VALUE
Golden North Milky Swings 110ml $1.55 per 100ml
HEALTH & BEAUTY
B
C
A. Palmolive Luminous Oils Body Wash 750ml
C
$4.40ea SAVE $2.30
B. Palmolive Soft Wash Pump 250ml
B. Tena Liners 22-39 Pack
$2ea SAVE $1.00 $0.80 per 100ml
$3.85ea SAVE $1.65 $0.16 each
C. Palmolive Naturals Shower Gel 500ml
C. Tena Pants Discreet 8-9 Pack
$3.50ea SAVE $3.00 $0.70 per 100ml
B
B
A. Tena Pads 6-12s
$6ea SAVE $5.00 $0.80 per 100ml
A
A
$13.10ea SAVE $5.60
C
A
B
A. Pantene Shampoo or Conditioner 375ml
A. LifeStyles Zero Condoms 10 Pack
$7ea SAVE $3.00 $1.87 per 100ml
$7.35ea SAVE $3.15 $0.74 each
B. Pantene Shampoo or Conditioner 900ml $14ea SAVE $6.00 $1.56 per 100ml
C. Pantene Curl Shaping Cream 110g $14ea SAVE $6.00 $12.73 per 100g
C *
B. LifeStyles Luxe Lubricant 100ml $7.70ea SAVE $3.30 $7.70 per 100ml
C. LifeStyles Intimate Gel 100ml $7ea SAVE $3.00 $7.00 per 100ml
FOODLAND P02 2024 P26
*Always read the label and follow the directions for use.
A
HEALTH & BEAUTY
A
B
A
C
B
C
A. Schwarzkopf Extra Care Hair Spray 200ml or 250g
A. Colgate Total Toothpaste 200g
B. Schwarzkopf Extra Care Mousse 150g
B. Optic White Mouth Wash 500ml
$7ea SAVE $3.00
$6.30ea SAVE $2.70 $4.20 per 100g
$4.50ea SAVE $3.50 $0.90 per 100ml
C. Schwarzkopf Extra Care Instant Volume Powder 10g $7.70ea SAVE $3.30 $7.70 per 10g
A
B
$6ea SAVE $4.00 $3.00 per 100g
C. Colgate Dental Ribbon 100 Metres $4.80ea SAVE $3.20 $0.05 per metre
C
A
B
A. Maybelline Master Lash Sky High 7.2ml or 9.25ml
A. Garnier Olia Hair Colour 1 Pack
B. Maybelline Fit Me Liquid Foundation 30ml
B. Garnier Fructis Hair Food 390ml
$15.60ea SAVE $10.40 $5.20 per 10ml
$9.80ea SAVE $4.20 $2.51 per 100ml
C. Maybelline SuperStay Matte Ink Lipstick 5ml
C. Garnier Micellar Water Vitamin C 400ml
$14.40ea SAVE $9.60 $28.80 per 10ml
$10.50ea SAVE $4.50 $2.63 per 100ml
$15.60ea SAVE $10.40
FOODLAND P02 2024 P27
$14ea SAVE $6.00
C
HEALTH & BEAUTY
2540
$
ea
EVERY DAY!
on health supplements
32
$
ea
EVERY DAY!
Olay Total Effects Touch of Foundation Moisturiser 50g or 50ml
18
$
ea
ea
15
$
ea
EVERY DAY!
EVERY DAY!
L'Oreal Wrinkle Expert Cream 50ml
Johnson's Daily Essentials Facial Cleansing Wipes 3 Pack
$36.00 per 100ml
1030
$
Metamucil Daily Fibre Supplement 425g or 504g
$5.00 each
680
$
ea
270
$
ea
EVERY DAY!
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Herbal Essence Shampoo or Conditioner 400ml
Vo5 Dry Shampoo 250ml
OC Hard Gel Extreme Hold 250g
$2.58 per 100ml
$2.72 per 100ml
$1.08 per 100g
1450
$
ea
570
$
ea
1080
$
ea
EVERY DAY!
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Listerine Total Care Mouthwash 1 Litre
Polident Retainer & Mouthguard Cleanser 36 Pack
Gillette Blue II Disposable Razors 10 Pack
$1.45 per 100ml
$0.16 each
$0.98 each
FOODLAND P02 2024 P28
HOUSEHOLD & PET
A
B C
on fresh wipes
A. Sorbent Clean & Fresh Wipes 40 Pack $3.80ea EVERY DAY! $9.50 per 100 sheets B. Sorbent Clean & Fresh Wipes 80 Pack $6ea EVERY DAY! $7.50 per 100 sheets C. Sorbent Flushable Kids Wipes 40s $4ea EVERY DAY! $10 per 100 sheets
7
18
$ 50
$
EVERY DAY!
EVERY DAY!
ea
Pine O Cleen Disinfectant Cleaning Wipes 220s
Radiant Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg
370
$
ea
$0.08 each
1
8
$ 75
$
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Duck Extended Clean Liquid Rim Block 50ml
Ultimates Indulge Adult Cat Food 85g
Temptations Cat Treats 180g
$7.40 per 100ml
$2.06 per 100g
$4.44 per 100g
ea
EVERY DAY!
11
$
ea
EVERY DAY!
Fussy Cat Twice as Tasty Multipack 12 x 80g $1.15 per 100g
FOODLAND P02 2024 P29
1
ea
ea
265
$ 60
$
EVERY DAY!
EVERY DAY!
Purina Fancy Feast Cat Food 85g
Ultimates Indulge Dog Food 400g
$1.88 per 100g
$0.66 per 100g
ea
ea
4
*Always read the label. Follow directions for use. This medicine may not be right for you. Read the warnings on pack before purchase. Incorrect use could be harmful. If symptoms persist, talk to your health professional. ª Always read the label and follow directions for use. Sunscreens are only one part of sun protection. Prolonged high-risk exposure should be avoided. Frequent re-application or use in accordance with directions is required for effective sun protection.
BABY & HEALTH
$
ea SAVE $
UP TO
1.55
Enya Body Wash 1 Litre $4.00 per litre
A
1680
$
SAVE $
UP TO B
ea
5.80
C
A. No Doz 24s* $3.40ea SAVE $3.45 $1.14 each B. Blistex Intensive Repair Balm 7g $3ea SAVE $3.00 $42.86 per 100g
Maxi Block SPF 50+ Sunscreen Pump 500mlª
C. TravaCalm Natural 10s* $2.75ea SAVE $2.75 $0.28 each
$3.36 per 100ml
1750
$
SAVE $
UP TO
ea
7.50
Ogx Shampoo or Conditioner 385ml $4.55 per 100ml
10
$
SAVE $
UP TO
ea
2.20
BabyLove Cosifit Nappies 15-28s
5
$
ea SAVE $
UP TO
1.50
2.70
$0.85 each
$
ea SAVE $
UP TO
SAVE $
UP TO
ea
Schick Xtreme 3 Sensitive Razors 10 Pack
Carefree Liners 42-48s or Tampons 16 Pack
4
850
$
2.00
1
$ 70 SAVE
UP TO
ea
45¢
Huggies Ultimate Baby Wipes 64 Pack
Rafferty's Garden Baby Food Pouches 120g
$6.25 per 100 units
$1.42 per 100g
FOODLAND P02 2024 P30
PET
590
$
SAVE
UP TO
650
$
ea
60¢
SAVE $
UP TO
Fussy Cat Steak Range 5 x 90g
$1.08 per 100g
640
SAVE $
UP TO
3.00
My Dog Multipack 6 x 100g
(Available in Meat Dept. fridge) $13.11 per kg
$
ea
250
$
ea
1.60
SAVE $
UP TO
ea
1.00
Friskies Dry Cat Food 1kg
Nature’s Gift Dog Food 700g
$0.64 per 100g
$0.36 per 100g
1
$ 30 ea
5
$
ea SAVE $
2.50
2450
$
SAVE $
ea
6.50
GREAT VALUE
UP TO
Purina One Cat Food Pouch 70g
Schmackos Dog Treats 200g
Pedigree Dry Dog Food 8kg
$1.86 per 100g
$2.50 per 100g
$0.31 per 100g
550
$
ea
5
$
ea SAVE $
1.50
UP TO
320
$
SAVE
ea ¢
60
GREAT VALUE
UP TO
Trill Bird Seed Mix 1.8kg
Pedigree Dentastix 7 Pack
Nutri-Mate Dog Food Roll 1kg
$0.31 per 100g
$0.71 each
(Available in Meat Dept. Fridge) $3.20 per kg
FOODLAND P02 2024 P31
UP TO
HOUSEHOLD
30
glen 20 % OFF SELECTED
Products
12
$
ea
SAVE $
UP TO
12.00
Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg
18
$
SAVE $
UP TO A
B
ea
18.00
C
A. Glen 20 Aerosol 300g $6.65ea SAVE $2.85 $2.22 per 100g Cold Power Laundry Liquid 4 Litre
B. Glen 20 24hr Protection Disinfectant Spray 300g $8ea SAVE $3.50 $2.67 per 100g
C. Glen 20 Pure Air Freshener Mist 283g $8ea SAVE $3.50 $2.83 per 100g
$4.50 per litre
250
$
SAVE $
UP TO
880
$
ea
1.00
SAVE $
UP TO
550
$
ea
4.20
SAVE $
UP TO
5.50
Earth Choice Toilet Cleaner 750ml
Raid Max Insect Killer 300g
Comfort Fabric Conditioner 900ml
$0.33 per 100ml
$2.93 per 100g
$6.11 per litre
4
ea SAVE $
1.50
iCare Double Length Toilet Roll 4 Pack $0.28 per 100 sheet
4
$
$
UP TO
ea
SAVE $
UP TO
1
$
PER ROLL
$
2
PER ROLL
ea
2.00
iCare Paper Towel Double Length 2 Pack $3.33 per 100 sheets
FOODLAND P02 2024 P32
HOUSEHOLD
280
$
SAVE $
UP TO
ea
1.40
Pine O Cleen Disinfectant 500ml $0.56 per 100ml
1330
$
SAVE $
UP TO
ea
3.40 A
B
C
A. Easy Off Oven & BBQ Everyday Cleaner Trigger Spray 750ml $5.65ea SAVE $2.85 $0.76 per 100ml
B. Easy Off BAM Degreaser Spray 750ml
Drano Bathroom or Kitchen Drain Gel 770ml
$5.65ea SAVE $2.85 $0.76 per 100ml
C. Easy Off BAM Soap Scum Trigger Spray 750ml $5.65ea SAVE $2.85 $0.76 per 100ml
$1.73 per 100ml
375
$
ea
SAVE $
UP TO
3.75
Palmolive Dishwashing Liquid Ultra Australian Extracts 750ml $0.50 per 100ml
2
$
SAVE
UP TO
250
31
$
SAVE $
UP TO
$
ea
31.00
SAVE
UP TO
Finish Ultimate Plus Dishwashing Tablets 45 Pack $0.69 each
40
¢
SAVE
UP TO
Hercules Click Zip Sandwich Bags 100 Pack
$0.05 each
$0.04 each
FOODLAND P02 2024 P33
ea ¢
50
Hercules Sandwich or Snack Bags 40 Pack
85
Vileda Scrub Magic 1 Pack
420
$
ea
ea ¢
Great savings 9
ea SAVE $
UP TO
7
$
$
SAVE $
3.00
UP TO
ea
4.00
Whiskas Favourites 12 x 85g Sorbent Toilet Rolls 12 Pack $0.32 per 100 sheets
$0.88 per 100g
6
380
$
$
ea SAVE $
UP TO
6.00
SAVE $
UP TO
Sunsilk Shampoo or Conditioner 700ml
11
$
SAVE $
UP TO
ea
3.80
Nescafé Coffee Sachets 6-10 Pack
$0.86 per 100ml
7.40
46
¢
PER BOTTLE
SAVE $
UP TO
ea
5.50
All
half prIce
McCain Rustica Pizza 335-445g
1
$ 65 SAVE $
UP TO
ea
1.15
Frantelle Spring Water 24 x 600ml
Schweppes Mixers or Mineral Water 1.1 Litre
$0.76 per litre
$1.50 per litre
FOODLAND P02 2024 P34
550
$
ea
Scan and subscribe to receive the digital catalogue straight to your inbox.