Skip to main content

Inkijkexemplaar Docentenhandleiding VSO/PRO deel 3

Page 1


DOCENTENHANDLEIDINGPRAKTIJKONDERWIJS/VSODEEL

Kopieerblad-2b:-Feedback-geven

Kopieerblad-2c:-Feedback-geven

THEMA1 GOEDBEGONNENISHALF GEWONNEN

Algemeneintro

Aanhetbeginvaneenschooljaarishetbelangrijkomdeklasaanelkaartelatenwennen.Ookals leerlingenaleerderbijelkaarindeklashebbengezeten.Kennismakingsactiviteitenlijkendanwellicht overbodig.TochwilLeefstijlbenadrukkendateenuitgebreideintroductietijdaltijdeendiepte-investering betekentvoorderestvanhetschooljaar.Nietalleenbijdeleefstijllessen,maarookbijanderevakken enmogelijkhetstagelopenishetvaakmerkbaardatuhierinheeftgeïnvesteerd.

Leerlingengaanzichnaarmatezeouderwordensteedsmeerrealiserendatalleswatzelerenookbuiten schoolgebruiktkanworden.Hettoepassenvansociaal-emotionelevaardighedenvindtintoenemende mateplaatsindeverschillendeomgevingenvaneenleerling.Denkhierbijaanverschillendeonline omgevingen,bijbaantjes,eenstageplekofactiviteiteninhetbuurthuisofopeensportvereniging.Het wordtsteedsbelangrijkerdateenleerlinggoedweethoehijmoetomgaanmetandereninde verschillendecontexten.

UkuntzowelklassendievoordeeerstekeermetLeefstijlwerken,alsklassendieLeefstijlalkennen vertellenwatdebedoelingisvanditprogramma:

• deleerlingenlerenbetermetzichzelfomtegaan

• deleerlingenlerenbetermetanderenomtegaan

• deleerlingenlerenmeerverantwoordelijkheidtedragenvoordesfeerindeklas

• deleerlingenlerenmeerverantwoordelijkheidtedragenvoordesfeerindeheleschool

• deleerlingenlerenhoezebuitenschoolsociaal-emotionelevaardighedenkunnentoepassen.

Competenties

• Zelfbewustzijn

• Zelfregulering

• Sociaalbewustzijn

• Relationelevaardigheden

• Mediawijsheid.

Overzichtinhoud

Thema1bestaatuitdrielessen:

Les1Eenfrissestart

Inles1lerendeleerlingenelkaarbeterkennenenvormenzeeengroep.

Les2Fijneklas,fijneschool

Les2gaatoververvolgstappeningroepsvormingenhetmakenvaneffectieveafspraken.

Les3Eengoedeindruk

Inles3wordteraandachtbesteedaanomgaanmetanderenbuitendeschoolsecontextenverschillende perspectievendieerzijn.

LES1

EENFRISSESTART

Lesoverzicht

Inleiding

Groepsvormingbegintaltijdmetintegratieenoriëntatie.Daarombestedenweindeeersteleefstijllessen vaniederschooljaaruitgebreidaandachtaankennismaking.Delessenstaaninditthemainhetteken vanveiligheidenhetvergrotenvandeonderlingebetrokkenheid.Indeel3zaldeleerlingechterook meeruitgedaagdwordenomuitzijncomfortzonetestappenenopeenverdiependemanierkenniste makenmetzichzelfenmetklasgenoten.Leerlingenlerenhetmeestalszijophunintrinsiekemotivatie wordenaangesproken.Hetisdaarombelangrijkdatdefocusligtopwiezijechtzijnenwatzijgraag willen.Decompetentiezelfbewustzijnkrijgtderhalveveelaandacht.Hetisvervolgensgoedomhet vizierooknaarbuitenterichten.Sociaalbewustzijnwordtsteedsbelangrijkervoorleerlingen.Wieben ikindezegroep?Hoemaakikcontactmetanderen?Welkeffectheefthetalsikanderenbeterleer kennen?

Lesdoelen

Deleerlingen:

• kunnenbenoemenwathetbelangisvanelkaarlerenkennen

• zijninstaatzichtelatenkennen

• tonenzichbereidomsamenaangroepsvormingtewerken

• zijninstaatomeenprettigenveiligleerklimaatindeklastecreëren.

Vaardigheden

• Vertrouwenhebbenenverderopbouwen

• Ingaanopvragenvananderen

• Socialebetrokkenheidtonen

• Relatiesaangaan

• Verschillenrespecteren

• Verantwoordelijkheiddragenvoorgroepsvorming.

Activiteiten

1.Introductie

2.Allenamenopeenrij

3.Mijndigi-idee

4.Ditzijnwij!

5.EvaluatieenTransfer.

Materiaal

• Introductie:mentimeter,digibord

• Allenamenopeenrij:papier,stiften,kleinekaartenvanpapier,internet

• Mijndigi-idee:PPT,grotevellenpapier,stiften,tekengerei

• Ditzijnwij!:werkboek,smartphone.

Belangrijkvoordedocent

Alsdocentishetbelangrijkomzichttekrijgenopdedynamiekinuwklas.IndeAlgemeneInleiding hebtukunnenlezenwelkefasenerteherkennenzijnineengroepsproces.Deeersteperiodevanhet schooljaarkenmerktzichvooraldooraftasten,deonderlingesocialepositiesbepalenenveiligheid creëren.

Vaakhebbenleerlingeneventijdnodigomhetnieuweschooljaargoedintegaan.Ookalszeelkaaral kennen.Eengoedestartbestaatuiteenuitgebreideintroductiewaarbijveeluitwisselingmogelijkwordt gemaakt.Geefdeleerlingengenoegtijdenruimteommetelkaaringesprektekomenenstappente zetteninhetgroepsvormingsproces.Geefprioriteitaanhetkennismakenopeenverdiependemanier. Datgeeftmeergarantieopeenalgeheelgevoelvanwelzijnindeklas.

Leerlingenzijnindezefasevanhunlevensteedsmeerbezigmethetvormenvaneenstabieleidentiteit. Wiebenik?Watwilikecht?Watkanik?Hoezietmijntoekomsteruit?Dezevragenzijnonlosmakelijk verbondenmetleeftijdgenoten.Zevergelijken,overleggenenbouwenaangroepsnormenmetelkaar. Ervindteenvoortdurendeafspiegelingplaats.Zekijkenveelnaarelkaarenerwordtvergeleken,offline enonline.Ditkanversterkendwerkenentegelijkookkwetsbaarmaken.Versterkendindezinvan:ik hoorergensbij,ikwordgeaccepteerd.Kwetsbaaromdatergensbijwillenhorensomsooknegatieve keuzesteweegbrengt.Alsjeteveelergensbijwilthorenenjezelfverliestonderweg,isdatonaangenaam. Alsjehetgevoelhebtnergensbijtehoren,kunnenbovendiengevoelensvaneenzaamheidontstaan. Jongereninhetspeciaalonderwijszijnhiermogelijkextragevoeligvoor.

Dezoektochtnaareenstabieleidentiteitzalveelaandachtvragen.Alsdocentkuntubijdragendoor eenluisterendoortezijn,eenoordeelvrijehoudingaantenemenenveelmogelijkhedentotuitwisseling tefaciliteren.Laatleerlingenmetelkaaringesprekkomenennaarelkaarluisteren.Hetbesefdatje nietalleenbentenonderdeeluitmaaktvaneenzinvolgeheel,heefteenpositiefeffectopdeklas. Daarmeebegintuhetjaarvolvertrouwenenperspectief.

1.Introductie

Ustartdelesmeteensoortincheckmoment.Deleerlingenmogenbijwijzevanincheckenwoordenof zinnenzeggendiepassenbijhetbegripfrissestart.Waardenkendeleerlingenaanbijeenfrissestart? Welkewoordengebruikenze?Welkezinnenzeggenze?Erzijnverschillendemanierenwaaropude inputvanleerlingenzichtbaarkuntmaken.

Ukuntdewoordenenzinnenophetbordschrijven.UkuntookmetbehulpvanMentimetereen woordpakketofwoordenwolkmakenmetelkaar.Daarmeewordtzichtbaarwelkeincheckwoorden belangrijkzijn.

Ukuntaanvullendevragenstellenzoals:

• Wathebjenodigvooreenfrissestart?

• Hoezieteenfrissestarteruit?

• Welkeactiviteitenpassenbijeenfrissestart?

Uvervolgtdelesmeteenintroductie.

WijgaanditschooljaarmetLeefstijlwerken,zodatweelkaargoedlerenkennenenbegrijpen.Jegaat opdrachtendoenwaarbijjeoverjezelfnadenkt.Erzullenopdrachtenzijnwaarbijjeoverdeanderen nadenkt.Somswerkjealleen,vaakinkleinegroepenenwebesprekenookvaakdingenmetdehele klas.

WewerkenmetLeefstijlomdathetbelangrijkisdatjijjezelfgoedleertkennen.Alsjeweetwiejebent, kanjebeterbeslissenwatjeverdernogwiltinhetleven.

Ookkijkenwehoewesamenalsklaseengoedestartkunnenmaken.Wathebbenwedaarvoornodig? Hoekunnenwealsklaselkaareenprettigestartgunnen?

Ugeeftwatruimtevoorreactiesopuwintroductieenvragen.Ulegtvervolgenshetrechtvanpassen (opnieuw)uit.Hetdoelvanpassenisdatiedereenderegiehoudtoverzijneigeninbreng.Eenuitgebreide toelichtingophetrechtvanpassenstaatindealgemeneinleidingvandezehandleiding.

Somswiljelieverevenhelemaalnietszeggenofwiljelievertoekijken.Datiseenmomentvanpassen. Passenbetekentdatjekijktenrustigluistertnaardeanderen,zonderdatjezelfietshoefttedoen.Je kuntaltijdweermeedoenalsjezoverbent.Passenhelptjesomsomjegrenzentebewaken.Somspas jeomdatjehetonderwerptepersoonlijkvindt.Somspasjeomdatjedewerkvormspannendvindt. Steljevoordatjeietsmoettekenenenjevindtvanjezelfdatjedathelemaalnietkan.Sommige leerlingenpassenweleensomdatzeevennietzolekkerinhunvelzitten.Jebentaltijdwelkomom weermeetedoen,zodrajevoeltdatditweergaatlukken.

Belangrijkvindikookomjullienogduidelijktezeggendatwezorgvuldigomgaanmetelkaar.Dat betekentdatalleswathierbesprokenwordt,ookhierblijft.

Ookalbenadruktuhetbelangvandiscretie,dankanhettochgebeurendatleerlingen buitendelesompratenoverwatergezegdistijdensdeleefstijlles.Hetblijftniettemin belangrijkomdenormvanzorgvuldigheidendiscretietehanteren.Uverstevigtdaarmeedekansop succes.GaandewegtijdensdeactiviteitenvanLeefstijlkomtditonderwerpterug.Leerlingenworden danbewustgemaaktvanhungedrag.Zekrijgendaarbijhandvattenomrespectvolmetzichzelfen anderenomtegaan.

Omeenfrissestarttekunnenmakenishetverdervanbelangdatiedereenookechtopnieuwkan beginnenaaneenjaar.Nieuwerondes,nieuwekansen.Datbetekenteenopenbliknaarelkaarhebben enhetontdoenvanmogelijkontstanelabels.Iedereenheeftrechtomtezijnwiehijisenkrijgtgenoeg oefenkansenomfoutenteherstellen.Ustarthetjaarderhalvemeteenhoudingdiezichkenmerktdoor foutentolerantie.

2.Allenamenopeenrij

Deleerlingenlerennameneneigenschappenvanhunklasgenotenkennenaandehandvandrie opdrachten.

Uverdeeltdeklasintweetallendoordeleerlingentevragenopalfabetischevolgordevanhunvoornaam tegaanstaan.Ditdoenzijzondertepraten.

Alszijopvolgordestaan,laatuiedereleerlingzijnnaamhardopzeggen.Ukunttraditiegetrouwbeginnen bijAeneindigenbijZ,ofukunthetandersomdoen:vanZnaarA. Vervolgensdoetudezelfdeopdrachtmetalleachternamen.

Vraagdeleerlingenvervolgenswelkeopstellingmakkelijkerwas,envraagookwaaromdatzois.De tweetallenvormtumetbehulpvandelaatsteopstelling.

Ugaatverdermetdeopdracht.

Wegaannueenoefeningdoenwaarbijwemeertewetengaankomenoveronzeeigenschappen. Tegelijkertijdoefenenwenogeensallevoornamenindeklas.Danwetenwezekerdatwediegoed kennen.

Julliekrijgenvanmijiedereenvelpapiermetstift.Schrijfjenaaminbloklettersopzoalsikdatnudoe metmijnnaam.

Uschrijftintussenuwvoornaamophetbordzoalsineenkruiswoordpuzzel,inblokletters.

Ikwiljevragenomdaarnametjepartnerevenkortteoverleggenwelkegoedeeigenschapjehebt.Je verteltelkaaromdebeurtwelkeeigenschapjehebtenmaaktdaarsamenmetdelettersvanjenaam eenminikruiswoordpuzzelvan.

Ugeefteenvoorbeeldophetbordbijuweigennaam.

Uvraagtnaaranderewoordenwaarmeeeigenschappenwordenuitgedrukt.Zorgervoordatleerlingen opdiemanieropideeëngebrachtkunnenworden.Gebruikuzelfalsvoorbeeld.Laathiermeeziendat hetgewoonisomoverjeeigengoedeeigenschappentepratenendietewillendelenmetanderen.

Eerstdoenweditvijfminutenlangmettweetallen,daarnagaiksamenmetjullieophetborddehele klasineenkruiswoordpuzzelzetten.

Zohebbenwestrakseenmooieverzamelingvanallenamenengoedeeigenschappenindeklas.Ende woordenzijndanmooimetelkaarverbonden.

Dezeoefeningheefteensymbolischewaarde.Doordenameneneigenschappenaanelkaarteverbinden enditzichtbaartemakenvooriedereenroeptueensfeervanverbondenheidop.Hiermeezetueen duidelijketoon.Deeersteveiligestappeninhetgroepsproceszijngemaakt.Geefruimtevoorwateerste reacties.Usteltdaarbijvragenzoals:

• Hoeishetomeigenschappentebedenken?Watmaaktdezeopdrachtmakkelijk?Ofmoeilijk?Welke eigenschapvindjemooi?Welkenamenkendejeal?Welkenamenzijnnieuwvoorje?

Overeigenschappennadenkenenpratenkomtinthema4zekerweerterug.

Delesgaatverdermeteenraadselopdrachtintweerondes.

Voordeeersterondemaaktugebruikvankopieerblad1.Hieropstaannamenvanbekende persoonlijkheden.

Uplaktéénvoorééneennaamopderugvandeleerlingen,totdatiedereleerlingeenkaartmeteen naamvaneenbekendepersoonlijkheidopderugheeft.Zemoetenerachterkomenwiezezelfzijn.

Ulegtdevervolgopdrachtuitaandeleerlingen.

Ikplakdadelijkeenkaartjeopjerug.Opdatkaartjestaateennaamvaneenbekendepersoon.Jullie moetenradenwieeropjerugstaat.

Jegaatalsvolgttewerk:jelooptrondensteltvragenaanjeklasgenoten.Jemagalleenvragenstellen waarjemetjaofmetneeopkuntantwoorden.Bijvoorbeeld: ‘benikeenvrouw?’ of ‘benikeenbekende gamer?’

Jemagomdebeurteenvraagstellen.Zogajedeklasrondtotdatjeweetwiejebent.

Debedoelingisdatjeaaniedereenindeklasminstenséénkeereenvraaghebtgesteldhebt.

Eenvolgenderondezouukunnendoenmetdenamenvanalleleerlingen.Iedereleerlingkrijgtdan eennaamvaneenandereleerlingopzijnrug.Dewerkwijzeishetzelfdealsdevorigeronde.Alleen geslotenvragenstellen,steedswisselentotdatjeiedereklasgenootgesprokenhebt.

Geefruimtevoorwatreacties.Usteltdaarbijenkelevragenzoals:

• Welkerondevondjemakkelijker?Debekendepersoonlijkhedenofdeklasgenoten?Hoekomtdat?

Usluitdezereeksafmeteenslotopdracht.

Totslotgaanweietsopzoeken.Wegaandebetekenisonzeeigenvoornaamopzoeken.Ditdoenweop internet.Alsjemeerderevoornamenhebt,kieserdanéén.

Ugeeftdeklasvoldoendetijdomhunvoornaamoptezoeken.Iedereleerlingschrijftdebetekenisvan zijnvoornaamop.Daarnageeftugelegenheidtothetdelenvandebetekenisvandenaam,metde andereklasgenoten.Mogelijkhebbenleerlingenmeerderevoornamen.Iedereleerlingmagzelfbepalen welkevoornaamzevoordeopdrachtgebruiken.Hetkanookleukzijnnicknamestedelenmetelkaar. Welkenaamgebruikenzeonline?Leerlingenkiezenzelfwatzedelenomwillevandeveiligheid.Bijnamen zijninditkadersomsongemakkelijkvoorleerlingen.Weesdaaralertop.

Nabespreking

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Watkomjedoordezereeksaanoefeningenoverelkaarteweten?

• Welkeoefeningvondjehetleukste?Hoekomtdat?

• Watmaakteenopdrachtleuk?

• Hoekunnenweopdrachtennogleukermaken?

• Watishetnutvandezeopdrachten?

3.Mijndigi-idee

Deleerlingenmakeneenposteroverzichzelfaandehandvaneenaantalvragen.Deposterwordt daarnagepresenteerdaandeklas.

Ugeeftiedereleerlingeenposter,stiftenenandertekengerei.Ulegtvervolgensuitwatdebedoeling is.

Ditkaneenopdrachtzijnwaaraanuzelfookmeedoet.Zolerendeleerlingenubeterkennen.

Julliegaaneenposteroverjezelfmaken.Omjulliehouvasttegevenschrijfikzoeenaantalvragenen opdrachtenophetbord.Deantwoordentekenjeopjeposter.Jemagjesmartphoneerbijhoudenom ietsoptezoekenofnatetekenen.

Alsjullieklaarzijn,krijgjedegelegenheidomjeposteraandeklastepresenteren.Zoziejevanelkaar eensoortportfolio.Jekanaandehandvandeposterlatenzienwiejebentenwatjeleukvindt.We kunnendepostersindeklashangenalsiedereenklaaris.

Ugeeftdeleerlingendevolgendevragenenopdrachtendiezijuitwerkenophunposter.Vraagde leerlingenzoveelmogelijktetekenen.Hierendaareenwoorderbijschrijvenmag.

Ulaatdevragenenopdrachtenopdedia'szien.

PPTThema1Les1Activiteit3Mijndigi-idee.

• Tekeneenappdiejijgraaggebruikt.

• Welkebekendepersoonlijkheidbewonderjij?Plakeenfotooftekendezepersoon.

• Welkegamespeeljeheelgraag?Maakdaareentekeningvan.

• Maakeenselfieenplakdieopjeposter.

• Maakdezinaf:eenleukideeommetdeklastedoenis...

Alsdeleerlingenklaarzijn,vraagtuhenomhunposterstepresenteren.Daarnakuntudeposterseen goedeplekgeveninhetlokaal.

Nabespreking

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Hoevindjehetomeenposteroverjezelftemaken?

• Watvindjeleukomtezienbijanderen?

• Watzeggendepostersoveronsalsklas?

• Welkegoedeideeënzijngenoemd?

• Welkeideeënkunnenweonlineuitvoeren?Welkeoffline?

• Welkideezullenwesnelgaanuitvoeren?

4.Ditzijnwij!

Deleerlingendoeneenindividueleopdrachtmethunwerkboek,daarnawerkenzeingroepenen vervolgensmetdeheleklas.Zedenkennaoverwateenklasleukmaakt.

Uverteltdeklaswatzeinhunwerkboekgaandoen.

Injulliewerkboekstaateenopdrachtoverdesfeerinonzeklas.Hoekunnenwediezomakendat iedereenhetnaarzijnzinheeft?Erstaantweeopdrachteninhetwerkboek.Deeersteiseenzindieje magaanvullenmetverschillendeantwoorden.Daarnadoejeeenaanvullendeopdrachtwaarbijje zoveelmogelijkwoordenbedenktdietemakenhebbenmeteenleukeklas.

Jeantwoordenhebjenodigalsjestraksingroepengaatsamenwerken.

Inhetwerkboekstaat:

1.Ikvindhetleukindeklasalsiedereen...

2.Allewoordendieikkenomeenleukeklasteomschrijvenzijn:

Geefdeleerlingenvoldoendetijdomevenrustigvoorzichzelftewerken.Doordatzeiedervoorzichde tweeopdrachtendoen,isdekansgroterdatzeantwoordengevendiedichtbijzichzelfstaan. Kopieergedragisdaardoorminimaal.

Alsudeindrukheeftdatleerlingenmoeilijkopwoordenkunnenkomen,kuntudaarwaarnodigwat bijsturenenaanmoedigen.Ugeeftvoorzichtigwatsuggesties,zondertebepalendteworden.

Alsiedereenklaaris,geefturuimteomeenaantalreactiestegeven.Deopdrachtgaatverder.

Omdeleerlingeningroepenteverdelenlaatuzenogmaalsopvolgordestaanvandeeerstelettervan hunroepnaam.Udaagtdeleerlingenuitditzosnelmogelijktedoen.UgeeftaanwaarAstaattoten metZ.Denamenwordenhiermeenogeenshardopgeoefend.

Umaaktgroepenvanvierleerlingen.Iederegroepheefteenkorteuitwisselingoverdetweeopdrachten uithetwerkboek.

Degroependelenhunantwoordenmetelkaarenkiezeneenaantalwoordenuitdiezeallemaalbelangrijk vinden.Woordendieeenleukeklasomschrijven.

Zeschrijvendezewoordenopofomcirkelendezeinhunwerkboek.

Daarnavraagtuiederegroepeenfotovanzichzelftemaken.Degroepmaakteenfotowaaropduidelijk wordtwelkewoordenzijgekozenhebben.Opdefotoiszichtbaardatzehetleukhebbenmetelkaar. Alslaatsteonderdeelvandeopdrachtkomtdeheleklasweerbijelkaar.Debedoelingisomdaneen klassenfototemaken.Inmiddelsheeftiedereennakunnendenkenoverallewoordendieeenleuke klasomschrijven.Defotowordtgemaaktmetdezewoordeningedachten.

Laatdeleerlingeneengoedeplekkiezenomdefototemaken.Allefoto'skunnenwordengetoondaan heteindevandeles.Detitelvandefotoexpositieis:Ditzijnwij!

Nabespreking

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Hoevondjehetomdezeopdrachttedoen?

• Welkvoordeelheefthetdatjeeerstevenzelfnakandenken?Welknadeelheeftdat?

• Welkegroepsfotovondjebijzonderofleuk?Waarom?

• Hoedraagtdezeopdrachtbijaaneengoedesfeerindeklas?

5.EvaluatieenTransfer

Evaluatie

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Hoewashetomopdezemaniermetelkaarkennistemaken?

• Watkunjenogmeerdoenomelkaarbetertelerenkennen?

• Waarbenjebenieuwdnaar?

• Watzijnnualleukeeigenschappenvanonzeklas?

Transfer

Letdekomendeweekeensop...

ietswatjeleukvindtaandeklasmaarwatnognietgenoemdis.Watisdat?

Kopieerblad1:Allenamenopeenrij

LES2

FIJNEKLAS,FIJNESCHOOL

Lesoverzicht

Inleiding

Indezelesgaanleerlingenmetelkaaralsklasnadenkenoverpositiefgedragindeklasenopdehele school.Indevorigelesisalnagedachtoverwateenklasleukmaaktenwelkewoordendaarbijhoren. Nuwordtdituitgebreidnaareenbrederkader.Dewereldvandeleerlingwordtsteedsgroter.Daarmee groeitookdeverantwoordelijkheid.Leerlingenwordenintoenemendemateverantwoordelijkvoorde sfeerinhunverschillendeonlineenofflineomgevingen.

Datvraagtzelfbewustzijnensociaalbewustzijn.Hoekanikbijdragenaaneensfeerwaariedereenzich prettigbijvoelt?Hetvraagtookomgoedeafsprakenmakenmetelkaar.Welkekadershelpenompositief gedragtestimuleren?

Indezelesgaanleerlingenactiefaandeslagmetgroepsvormingwaarbijdenadrukligtophetcreëren vaneengezamenlijkbelangomdecohesieindeklastevergroten.

Lesdoelen

Deleerlingen:

• kunnenbenoemenwelkegoedeeigenschappendeklasalsgeheelheeft

• kunnenbenoemenwelkeindrukanderenvandeklashebben

• kunnenbenoemenwaaromafsprakenmakeneffectiefwerkt

• kunnenafsprakenbedenkenentoepassenindeklas

• kunnenbenoemenhoedeschooleensociaalveiligeplekkanzijn

• kunnenbenoemenwelkgedragpastbijeensociaalveiligeklasenschool.

Vaardigheden

• Naarelkaarluisteren

• Metelkaaroverleggen

• Reflecterenopeigengedragendatvaneenander

• Eigengedragreguleren

• Autonomievergroten

• Keuzesmaken

• Afsprakenmaken

• Vanuitverschillendeperspectievenkijken

• Samenverantwoordelijkheiddragen.

Activiteiten

1.Introductie

2.Samenineengroep

3.Afsprakenmaken

4.Superschool

5.EvaluatieenTransfer.

Materiaal

• Afsprakenmaken:kopieerblad1en2,pennen,poster

• Superschool:vellenpapier,tekengerei,stiften,internet,werkboek.

Belangrijkvoordedocent

Demeesteleerlingenzullennuineenfasevanhunlevenzijndatzemeerbehoeftehebbenaan autonomie.Steedsvakerwordenerzelfstandigbeslissingengenomenofwillenjongerenonafhankelijk vanhunoudersdingenondernemen.

Opschoolkanheelgoedmetdezeautonomiewordengeoefend.Ineenrelatiefveiligesettingkunnen leerlingengeactiveerdwordenommeerverantwoordelijkheidtedragen,zelfhunzaakjesteregelen enzelfstandigaanhetwerktezijn.Veelscholenbiedenhiervoorinternestageplekkenofbegeleiden hierinrichtingexternepraktijkmogelijkheden.

Binnendekadersvaneenklasiserookvolopoefeningmogelijkmetzelfstandigheid.Eenvoorbeeld daarvanishettotstandkomenvangoede,effectievegedragsafspraken.DeredenwaaromLeefstijl voorstaatdatleerlingendezezelfbedenken,isdatditinhogematebijdraagtaandebetrokkenheidin deklas.Bovendienkaneenleerlingineenomgevingwaarinheldereafsprakenzijngemaaktdieook gehandhaafdworden,zelfregulatieenzelfdisciplineontwikkelen.Ineenklaswaariedereeninspraak heeftenmedeverantwoordelijkwordtgemaaktvoordegangvanzaken,heersteensfeervan verbondenheid.Wijdoenditsamen!Wijzijnsamenverantwoordelijk.Hiergaanwevoor!

Geziendeleeftijdvandeleerlingeniser,naastdeverbondenheid,ookkansoprebellie.Afsprakenzullen mogelijkvoervoordiscussieopleverenofeenaanleidingvormenomdwarstegaanliggen.Hetisdan belangrijkomeenaantalaspecteninhetviziertehouden.Eéndaarvanis:geefzelfaltijdhetgoede voorbeeldenweesconsequent.Houduaandegemaakteafspraken,zodatuwhoudingmodelstaat voordeleerlingen.Eenanderaspectis:beloonpositiefgedrag.Hetiskrachtigerompositiefgedragte belonendannegatiefgedragtebestraffen.Benoemhetgedrag,leguitwaterpositiefaanisenwelk effecthetheeft.Indezeinhoudelijkecontextwordteenleerlinginstaatgesteldomgedragteherkennen entoetepasseninanderesituaties.Hiermeevergrootudezelfregievaneenleerling.Bovendien stimuleertudetransfermogelijkheden.

1.Introductie

Ustartdelesmeteenkorteterugkoppelingvandetransfervraaguitdeeersteles.Watvindende leerlingennogmeerleukaandeklaswatnognietgenoemdwas?Inwelkesituatiewasdat?

Dezelesgaanweverderkijkenhoewehetgoedmetelkaarkunnenhebbenindeklas.Hoewillenwe samenditschooljaarmetelkaardoorbrengen?Wegaaneerstwatkorteopdrachtenmetelkaardoen waarbijweweervanallesoverelkaartewetenkomen.

2.Samenineengroep

Deleerlingendoeneenactiverendeopdrachtwaarbijzesteedswisselenvangroepofvolgorde.

DeleerlingenstaanineenU-vorm.Geefhendeopdrachtomzichsteedszosnelmogelijktegroeperen rondbepaaldeovereenkomsteninhunuiterlijk.Unoemtéénovereenkomsttegelijk.Erontstaan daardoorsteedsanderegroepen.Hetkunnensteedsverschillendegroepenzijnquasamenstellingen aantal.

Uiterlijkekenmerkendieukuntnoemenzijn:

• Kleurogen

• Kleursokken

• Kleurschoenen

• Kleurhaar

• Meerdan3sieradenom

• Schoenmaat.

Uvervolgtmetandereonderwerpen:

• Vervoermiddelnaarschool

• Favorietegame

• Muziek

• Lievelingstoetje

• Aantalsocialemediaplatforms

• Woordomsfeerindeklasteomschrijven.

Deopdrachtgaatverderdoorleerlingensteedstevragenopeenbepaaldevolgordetegaanstaanin eenU-vorm.Zegaansteedszostaandatiedereenelkaargoedkanzien.

Ugeeftbijiedererondeaanwaarderijbegintenwaardezeeindigt.Uwijsthetbegin-eneindpuntook duidelijkaan.

Devolgordewordtbepaalddoordevolgendecriteria:

• Gemiddeldetijdopsocialemediaperdag

• Aantalkerenperweekdatjesport

• Aantaldirectegezinsleden

• Aantalhuisdieren

• Huisnummer

• Aantalschermeninhuis.

Ukuntervoorkiezendeopdrachtenaftewisselenmetelkaar:beurtelingseenrij,danweergroepen. Ukuntookleerlingenvragenomeenzoekcriteriumtebedenken.Gabijdegroepensteedsperopstelling evenkortlangsdegroepenzodatleerlingenkunnenvertellenwathetgemeenschappelijkeantwoord is.OokbijdeU-vormgeeftuleerlingendekansomhunaantalofgetaltezeggen.

Hetsteedswisselenvansamenstellingingroepenoftweetallentijdensdeactiviteitenkomttegemoet aanhetideedatdittolerantieverhogendwerkt.Ineenklaswaariedereenregelmatigsamenwerktmet eenwillekeurigandereklasgenoot,krijgjedeboodschapmeedatjeelkaarkuntaccepterenookzonder datjeeenspecialebandhebtmetelkaar.Doordewisselingenontdekjeonderanderedatermeer gemeenschappelijkefactorenzijndanjedenkt.Deleerlingenkrijgenopeenongedwongenmaniereen sfeervansaamhorigheidenpleziermetelkaar.

Hetzalvoorleerlingendiestagegaanlopenookzekeraandachtbehoevenomdezezienswijzeoverte brengen.Hetkunnensamenwerkenofergensaansluitingvindenvraagtomeenopenattitudeeneen onderzoekendehoudinginplaatsvaneenoordelende.Instageperiodeskomenleerlingenerachter datzeopeenneutraalvriendelijkemaniercontactkunnenmaken.

Nabespreking

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Watgebeurterindegroepdoordezeoefening?

• Watmaaktdezeactiviteitlastig?Watmaakthetjuistmakkelijk?

• Hoehebjijjouwpleksteedsgevonden?

• Waaromishetbelangrijkomeenplektehebbenineengroep?

• Hoekunnenwijervoorzorgendatiedereenindeklaseenplekheeft?

3.Afsprakenmaken

Deleerlingendoeneenopdrachtingroepenomdaarnaplenairtotafsprakentekomen.

Udeeltdeklasingroepenvanvierleerlingenaandehandvandeverdeelkaartenopkopieerblad1. Geefiederegroeppapierenpenomnotitiestemaken.

Debedoelingisdatdeleerlingeneerstingroepennadenkenoverwelkeafsprakenzeindeklaswillen

makenmetelkaar.Omdegroepenteondersteunengeeftueenaantalvragenenrichtlijnenmee.Het zijnpuntenvanaandachtbijhetmakenvangoedeafspraken.Devragenenrichtlijnenzijntevinden opkopieerblad2.Iederegroepkrijgtvanueenexemplaarvanditkopieerblad.

Degroepbepaaltzelfwiedenotulistwordt.

Ineeneerdereopdrachthebjeinhetwerkboekzinnenafgemaaktdieovereenleukeklasgingen.Nu gaanweingroepenverdermetdatonderwerp.

Allegroepengaannumetelkaaroverleggen.Omhetoverleggoedtelatenverlopenwilikjullievragen omelkaarruimtetegevenomtezeggenwatjewiltzeggen.Luistergoednaarelkaarenweesbereid omdemeningvaneenandertehoren.Ookalsdezemeningandersisdandievanjou.Hetisbelangrijk bijhetmakenvanafsprakendatiedereenzijnmeningmagzeggen.Deafsprakengaanoverdehele klas.

Denotulistnoteertdeantwoordenophetkopieerblad.Dezeantwoordenhebbenjullienodigalswe uiteindelijkdedefinitieveafsprakenvoordeklasgaanmaken.Wezullenstraksopvijfafsprakenuitkomen alsweklaarzijn.

Degroepengaanmetelkaarinoverleggedurendetienminuten.Ugaatintussendegroepenlangsom tekijkenofhetluktomdevragenenaandachtspuntenteverwerken.Moedigdegroepenaanom iedereenevenveelspreektijdtegunnen.Datzalbetekenendatsommigemeerdominanteleerlingen wellichtietsterughoudenderzullenzijnendetebescheidenleerlingenzichmeerlatenhoren.

Opheteindekomenallegroepenweerbijelkaar.Degroependoenverslagvanhunoverleg.Zedelen hundrieafspraken.Uiteindelijkwordenvijfafsprakengedestilleerduitdeinputvandeleerlingen.Deze noteertuopeengroteposter.Iedereleerlingenuzelfverbindtzichaandeafsprakenmiddelseen handtekening.Deposterkomtinhetlokaaltehangen.

Nabespreking

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Welkeafspraakiseerderinjeklasaanbodgeweest?

• Metwelkeafspraakzoujijweleensmoeitekunnenhebben?Waaromdenkjedat?

• Welkeafspraakzouiedereklasmoetenhebben?

• Aanwelkeafspraakgajijjemakkelijkhouden?Hoekomtdat?

• Watzounogmeerkunnenbijdragenaaneengoedesfeerindeklas?

4.Superschool

Deleerlingendoeneencreatieveopdrachtingroepenwaarbijzijnadenkenovereenfijneschool.De opdrachtwordtafgeslotenmeteenindividuelewerkboekopdrachtwaarbijzenadenkenhoezijzich kunneninzettenvooreenfijneschool.

Deleerlingengaanaandeslagingroepenvanvierleerlingen.Umaaktdegroependoorleerlingenop eenbepaaldevolgordetelatenstaan.Zebedenkenallemaaliedervoorzicheenwoordwatmeteen goedesfeeropschooltemakenheeft.DeAvanaangenaam,deBvanbetrokken,ofdeGvangezellig ofdeLvanleuk.LeerlingenbedenkenhuneigenwoordengaanvanAnaarZstaan.Ugeeftduidelijk aanwaarAbegintenZeindigt.Laatdeleerlingenhardophunwoordzeggen.Daarnamaaktude groepen.

Uvervolgtdeopdrachtmeteenuitleg.

Julliegaaningroepenaanhetwerk.Hetideeisomeenaantalactiviteitentedoenwaarbijdesfeerop schoolcentraalstaat.Wehebbenaleerderoverdesfeerindeklasgesproken.Wehebbendaarover goedeafsprakengemaakt.Nuisdeheleschoolaandebeurt.

Iedereenwilgraagnaareenschoolwaarhetleukis.Eenschoolwaariedereenzichwelkomvoelt.Daar kunnenweallemaalaanbijdragen.Hetbegintbijonszelf.

Alsjeaaneengoedesfeerdenktopdeheleschool,probeerdantedenkenaanalleplekkendiejemaar kanverzinnen.Hetschoolplein,dekantine,deaula,hetfietsenhok,degangen,degymzaal,echtde heleschool.

Julliebedenkeneenspreukdieovereengoedesfeergaat.Despreukgeldtvoordeheleschoolen iedereendieerrondloopt.

Despreukkomtopeenpostertestaan.Dezemakenjulliezelf.Omdespreukheenkanjetekeningen makenofafbeeldingenplakken.Maakermaarietsmooisvan.Alleposterskomenzichtbaarergenste hangen.Datbeslissenjulliezelf.Hetkanookeenideezijnomdeposterssamenergenstehangen.Dat kanmooikrachtigoverkomen.

Ugeeftdeleerlingenvoldoendematerialenentijdommetdezeopdrachtaandeslagtegaan.

Daarnageeftudegroepengelegenheidtotuitwisselingdoorallepostersineensoortexpositietentoon testellen.Iederegroepkrijgtgelegenheidtotuitlegoverhunspreukenwaaromzedespreukbelangrijk ofsfeerbevorderendvinden.Degroepenmogenkiezenwaarzedeposterswillenlatenzieninschool. Ulaatzenadenkenovereenplekwaardepostereengoedeffectzoukunnenhebben.

Variant

Ukuntalsmogelijkeaanvullingendegroependeopdrachtgevenomeenkortefilmtemakenmeteen smartphone.Deopdrachtisdanomhunbedachtespreukinbeeldtebrengen.Hoezoudateruitkunnen zien?

Eenandereaanvullingisomeenkortesketchtelatenvoorbereidenendezeaandeanderegroepente latenzien.Ookhierisdespreukdanrichtinggevendendezekangespeeldwordenindesketch. Nogmeeralternatievenzijn:maakeenfotovandespreukmetjegroep.Hoezoujedatmetjegroepuit kunnenbeeldenopeenfoto?Ofschrijfeenrapofliedoverdespreuk.Dezekunnenaanelkaar gepresenteerdworden.

Decreatieveuitingvaneenbepaaldconceptverstevigtdeinbeddingervan.Doordatleerlingenheel goedgaannadenkenoverdebetekenisvanhunspreuk,krijgtditeendieperelaaginhetleren.Hetblijft nietalleenbijpratenovereenspreuk,maarkrijgtmeerinhouddoorerbeeldenencontextomheente creëren.

Deleseindigtmeteenwerkboekopdracht.Iedereleerlinggaatvoorzichzelfnadenkenoverdevragen inhetwerkboek.Alsdeleerlingenklaarzijngeeftukortruimteommetelkaaruittewisselen.Ulegtuit watdebedoelingis.

Inhetwerkboekstaanverschillendevragen.Alsjedezebeantwoordtkomjeerachterhoejijkanbijdragen aaneengoedesfeeropschool.Alsiedereenklaarismethetwerkboek,isernogevenruimtevoorwat uitwisselingmetelkaar.Opdiemanierhoorjeookvananderenwatzijbedachthebben.

Nabespreking

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Hoezoujeeensuperschoolkunnenomschrijven?

• Watvoorsoortdocentenwerkeneropeensuperschool?

• Watzoueropschoolmoetenveranderenomechteensuperschoolteworden?

5.EvaluatieenTransfer

Evaluatie

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Hoehelpendezeopdrachtenomdesfeerindeklasprettigtemaken?

• Vanafwelkeleeftijdbenjeverantwoordelijkvoordesfeeropschool?Waaromdan?

• Waaromishetbelangrijkdatwehiersamenoverpraten?

• Welkeafspraakzoujeookopeenbepaaldeplekbuitenschoolwillenhebben?

Transfer

Letdekomendeweekeensop...

welkeafspraakjulliethuishebbenoveronlineomgaanmetelkaar?Welkeafspraakisdat?En?Hoe werktdezeafspraak?

Kopieerblad1:Afsprakenmaken

Kopieerblad2:Afsprakenmaken

LES3

EENGOEDEINDRUK

Lesoverzicht

Inleiding

Inhetkadervandegroepsvormingishetbelangrijkdatleerlingenzichontwikkelenbinnendegroep enbesefhebbendatzeookonderdeeluitmakenvaneengrotergeheel.Hunwereldbestaatuitmeer danalleendeklas.Opgroeienbetekentdatjesteedsmeeromjeheengaatkijkenenbuitendeeigen kadersgaatbewegen.Omstappentemakenrichtingmeersociaalbewustzijnhebjevoldoende zelfbewustzijnnodig.

Indezelesdenkenleerlingennaoverzichzelfopverschillendemanieren.Hoekomenzeover?Welke indrukhebbenanderenvanhen?Hoepresenterenzijzichzelf?Hetisindeaanloopnaarstagelopen belangrijkdatleerlingenzichhiermeerbewustvanzijn.Detoenameinzelfstandigheidvraagtommeer zelfsturingenverantwoordelijkheid.Deleerlingleertdathijzelfregiekannemenoverbijvoorbeeldde inhoudvanonlineprofielen,depresentatiebijstagegesprekkenofhoejeopandereninhetalgemeen overkomt.

Hetperspectiefwordttotslotnoguitgebreiderinbeeldgebrachtdoorleerlingentelatennadenken oververschillendeinvalshoeken.Hoewordternaardeschoolgekekendoorverschillendegroepen?

Hebbenleerlingenbesefvanhoegroothundirecteleefwereldis?Doorhieraandachtaantebesteden lerenzijzichzelfbeterteplaatsenindegehelecontext.Daarmeewordthetsociaalbewustzijnbevorderd.

Lesdoelen

Deleerlingen:

• kunnenbenoemenhoezeophunonlineprofielenoverkomenopanderen

• kunnenbenoemenwatzeaanhunonlineprofielenkunnenverbeteren

• zijninstaatombewustermethunonlinecontentomtegaan

• zijninstaatomeenanderperspectieftenemen

• kunnenbenoemenhoezijrekeninghoudenmetverschillendeleefcontexten

• zijninstaatzichzelfteplaatsenineengrotergeheel.

Vaardigheden

• Mediawijsomgaanmetprofielcontent

• Feedbackgevenenontvangen

• Rekeninghoudenmetelkaar

• Herkennenvanverschillendenormenopstageplekken

• Jezelfkunnenpresenteren

• Inlevingsvermogen.

Activiteiten

1.Introductie

2.Onlineindruk

3.Zodoejedat

4.Vanallekantenbekeken

5.EvaluatieenTransfer.

Materiaal

• Onlineindruk:kopieerblad1,smartphones,internet

• Zodoejedat:schilderstape,bordenEENSenONEENS

• Vanallekantenbekeken:werkboek.

Belangrijkvoordedocent

Hetlevenineenwereldmetsteedsmeermediavraagtvanleerlingendatzijbewustkunnenomgaan methunonlinecontent.Watpostje?Hoedoejedat?Welkemediagebruikjewaarvoor?Hoeishet gesteldmetjetaalgebruik?Watkanwelenwatkanechtniet?

Leefstijlwilmedia-empowermentbevorderenbijleerlingen.Media-empowermentgaatuitvaneen aanpakdiejongerenmeercontrolegeeftoverdeinvloeddiemediahebbenophungevoelens,gedachten engedrag.Hierbijstaatdeautonomievandejongerencentraal.Leerlingenmoetenlerenvanuithun eigenkrachtnatedenkenenkeuzestemaken,zodatzezelfregiehebbenoverhunmediagedrag. Media-empowermentbestaatuitvierelementen,volgensDr.EstherRozendaal,universitairdocent CommunicatiewetenschapaandeRadboudUniversiteitvanNijmegen.Hieronderstaateenverkorte uitlegbijdezevierelementenofkwaliteiten,zoalszijzenoemt:

1.Kennis/weten:begrijpenwatmediazijnenhoeendoorwiezegemaaktworden.Erbegripvan hebbendatmediadewerkelijkheidkunnenkleuren,begrijpenhoejemedia-apparatuuren toepassingenkuntgebruikenenkuntinzettenombepaaldedoelentebereikenenbegripvanhoe jeeigencontentkuntcreëren.

2.Intuïtie/voelen:kunnenvoelenenbenoemenwatmediametjedoen.

3.Motivatie/willen:intrinsiekgemotiveerdzijnomactiefenbewustmetmediaomtegaan.

4.Vaardigheid/doen:hetzelfvertrouwenhebbeneninstaatzijnomactiefenbewustmetmediaom tegaan.Iemandisdaninstaatomzichonlinekrachtigofwelempoweredtegedragen.

Indezeleszienwevormenvandezeelemententerugkomen.Opkennisniveauwordtdeleerlingen gevraagdkritischtekijkennaarhunonlineprofielen.Inhoeverrezijnzeinstaatuitteleggenhoebewust zemethunsocialemediaomgaan?Opgevoelsniveauoverleggenleerlingenmetelkaaroverdemogelijke impactdiehunonlinepresentatieheeft.Watdoeteenfotometje?Hoewordtjegevoelvooriemand beïnvloeddooreenonlinebio?Gajedaardoorookandersnaariemandkijken?Opmotivatieniveau kijkenleerlingeninhoeverrezebereidzijnhunonlineinformatieenpresentatieaantepassen,mocht datnodigzijn.Welkebeweegredenenhebjeomjetepresenterenzoalsjedatdoet?Watdoejeuiteindelijk allemaalonline?Hoegedraagtiemandzich?Debeslissingendiejeuiteindelijkneemt,latenzienhoe vaardigjebent.

Leerlingendiemoeitehebbenomhunimpulsentebeheersenensomstesneltereagerenopbepaalde berichtenbijvoorbeeld,hebbensturingnodiginhungedrag.Emotionelereactiescontrolerenzalbij sommigenveeloefeningvergen.Ditkomtookinthema3aandeorde.

Hetblijktvoorjongerenmeteencognitievebeperkingextralastigtezijn,ombewustemediagebruikers teworden.Hetdoorzienvaneigengedragenhetbewusttoepassenvangoedemediastrategieënzal veelgeoefendmoetenwordenenvraagtookdenodigemediawijsheidvandedocentenopschool.Het isvanbelangdathetheledocententeamhiergoedbijstilstaatendatdeskundigheidsbevorderingop ditgebiedalsvanzelfsprekendwordtgezien.

Inhetlaatstedeelvandezeleskomenverschillendeperspectievenaanbod.Jongerendiemoeite hebbenmetverschillendecontextenenminderinlevingsvermogenhebben,zullenmeeruitlegen ondersteuningnodighebben.Hetbuitendeeigenreferentiekadersdenkenbehoeftexplicieteaandacht. Uverheldertdebuitenschoolsecontextendoordezelevendigtemakenmetvoorbeelden.Alleswat zichbuitenhetvertrouwdelokaalofdeschoolafspeelt,haaltualshetwaredeklasin.Leerlingenmaken stapvoorstapkennismetdebuitenwereld.Blijfaltijdopenstaanvooruitlegoverdezeverbredingvan dehorizon.Hetzaleengoedeaanloopgevennaarstagelopenenanderebuitenschoolseactiviteiten.

1.Introductie

Ustartdelesmeteenterugkoppelingoverdevraagwelkeonlineafsprakenerbijleerlingenthuiszijn enhoediewerken.Hoekomthetdatsommigeafsprakenmindergoedwerken?Welkeafsprakenwerken juistwelgoed?

Wegaandezelesverdermetonlinezijn.Hoezijnjullieonline?Metwelkesocialemediahebbenjullie allemaaltemaken?Daargaanwehetoverhebbenmetelkaar.

2.Onlineindruk

Deleerlingenkijkennaarhuneigenonlineprofielenofbio'sendievananderen,omdaarnatebedenken welkeindrukzebijanderenachterlaten.

Julliehebbenvastallemaalbio'sofprofielenopéénofmeerderesocialemedia.Indezeopdrachtgaan wekijkenhoedezebio'seruitzien.Hoekomjeover?Watlaatjezien?Watvaltopaanjouwbio?

Uinventariseerteerstwieerallemaalopsocialemediazittenenwelkeplatformsergebruiktworden.

Hetdelenvanprofielenenbio'skanreactieslosmakenbijleerlingen.Sommigedaarvan zullenonwenselijkzijn.Zorgervoordatleerlingenelkaaropeenrespectvollemanier blijvenbenaderen.Maakdeleerlingeneropattentdathetbelangrijkisomelkaarteaccepterenenin dewaardetelaten.Jekanhetmetelkaaroneenszijn.Jehebtnueenmaalonderlingeverschillen.

Udeeltdeklasingroepenvanvierleerlingen.Umaaktdaarvoorgebruikvankopieerblad1.Degroepen gaanbijelkaarzittenomhuneigenprofielenofbio'stebekijkenendievandeanderenindegroep.Ze lettenopeenaantaldingenomdeprofielentebeoordelen.Omhetgesprekhieroverteondersteunen geeftuallegroepenvragenmee.Devragenschrijftuophetbord.Ubakentdetijdzorgvuldigaf,zodat iederegroepaanallevragentoekomt.

• Watvindjevandefoto's?

• Welkeinformatiewordtgedeeld?

• Wiekandebioallemaalzien?

• Inhoeverrekomtdebioovereenmetdewerkelijkheid?

• Watvindjehetleuksteaandebio? Totslotlaatudeleerlingeninhungroepenelkaarsbiobeoordelen.Bijiederebiowordentweepositieve dingengenoemdeneentip.Metanderewoorden:watvindenzeleukaanelkaarsbio?Enwatzouden zeveranderen?

Goedebio'shebbenbepaaldekenmerken.Ukuntleerlingenvantipsvoorzienomhun bio'steverbeteren.

• Probeerkortenkrachtigtezijninjetaalgebruik.

• Weescreatiefenorigineel.Voegeenmooiespreuktoebijvoorbeeld.

• Laatjezelfzienvanjepositievekant.

• Laatzienwiejeechtbent.

• Ganawiejouwbiobekijkt.Ishetaansprekendvoorhen?

• Denknaovereengoedepassendefoto.

• Houdjebioactueel.

Nabespreking

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Watvindjeervanomopdezemaniernaarjeeigenprofielenofbio'stekijken?

• Hoeishetomnaarprofielenvananderentekijken?

• Watvielerinpositievezinop?

• Welketipshebbenjullieelkaargegeven?

• Inhoeverrehebbendebio'svanandereninvloedopjouwbio's?

• Watishetvoordeelvandieinvloed?Watishetnadeel?

• Watisechtonmisbaaropeengoedebio?Waarom?

• Waaromishetbelangrijkomhierovernatedenken?

3.Zodoejedat

Deleerlingendoenplenaireenstellingenopdrachtwaarbijzenadenkenoverhoezijzichpresenteren aananderen.Udeelthetlokaalintweedelenmetschilderstape.UgebuikttweebordjesmetEENSen ONEENSomdetweedelingduidelijktemaken.Ulegtuithoedeactiviteitinzijnwerkgaat.

Wegaaneenstellingenspeldoen.Ikzaljulliesteedseenstellingvoorleggen.Jedenktperstellingeven rustigna,engaatvervolgensstaanineenvak.Jekiestdaarbijvooreenantwoord.EénvakisEENS,en éénvakisONEENS.Delijniservoordegenendietwijfelenofechtgeenkeuzekunnenmaken.Probeer eenkeuzetemakendiehetbestebijjoupast.

Destellingengaanoverhoejijoverkomtopanderenenhoejijjezelfpresenteert.Datwordtbelangrijk alsjestagegaatlopen.Hoewiljeoverkomen?Inhoeverremoetjijjedanaanpassen?Ofkanjedoen watjemaarwilt?Destellingengaanovergedragenuiterlijk.Denkrustignavoordatjeeenkeuzemaakt. Ikzalperstellingevenkortomwatreactiesvragen.Opdiemanierkrijgenweeenuitwisselingoverde stellingen. Probeerjouwkeuzezoeerlijkmogelijktemaken.

Destellingenzijn:

• Jemoetaltijdoptijdkomenopjestageadres.

• Jemagzelfwetenwatjeaantrektopjestageadres.

• Jemoetiedereenbegroetenalsjebinnenkomtopjestageadres.

• Jemoetalleregelsophetstageadresnaleven,ookalvindjederegelsstom.

• Jemagopjetelefoonkijkenzovaakjewilt.

• Jemagallesoverjestageadrespostenopjesocialemedia.

Ugeeftvoldoenderuimteperstellingommetelkaaringesprektegaanoverdebetreffendestelling. Watvaltdanop?Gevendeleerlingeneerlijkantwoord?Hoereagerenzeopelkaar?Bespreekdeetiquette diemogelijkgekoppeldisaanstagelopen:

• verzorgdenhygiënischuiterlijk

• kledingaanpasseninverbandmetbepaaldewerkzaamheden

• rekeninghoudenmetmake-up

• rekeninghoudenmettaalgebruik

• protocollenvolgeninverbandmetveiligheid

• gedragscodesvolgeninverbandmetomgaanmetelkaar

• rekeninghoudenmetdeonuitgesprokenregels,deregelsdienietgenoemdwordenmaarerwel zijn

• rekeninghoudenmetwatjeoverjestageadresdeeltopsocialemedia

• rekeninghoudenmetdedingendievoorjoulastigzijn,hoegajedatcommuniceren?

Weeszorgvuldigalshetomuiterlijkgaat.Ditkangevoeligliggenbijleerlingen.Sommigen hebbenhunuiterlijknodigomhunidentiteitweertegeven.Hetisechterookbelangrijk datleerlingenlerendatzezichsomsmoetenaanpassenalsdesituatiedaaromvraagt.

Hetisvoorleerlingengoeddatzenadenkenoverstagelopenenwatdaarallemaalbijkomtkijken.U kanhierhetbestealvantevorenaandachtaanschenken,zodatleerlingendekanskrijgenomzich betervoortebereiden.Destapvanlessenvolgenineenveiligeschoolsesettingnaareennieuweplek kangrootzijn.Ondersteunditmetgoedevoorbereidingen.

Laatleerlingenwetenbijwiezeterechtkunnenmetvragenoverstagelopen.Veelscholenhebben praktijkbegeleidersofstage-coördinatoren.

Nabespreking

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Watzoujijmoetenaanpassenalsjestagegaatlopen?

• Watkanblijvenzoalshetis?

• Hoegajijjevoorbereidenopeenkennismakingsgesprek?

• Welketipshebbenjullievoorelkaar?

4.Vanallekantenbekeken

Deleerlingendoeneenindividueleopdrachtuithunwerkboekwaarbijzenadenkenoververschillende perspectievenophunschool.

Omleerlingentelatenoefenenmetcompetentburgerschapishetbelangrijkdatzegestimuleerd wordenomvanuitverschillendeperspectieventekijken.Zelerendatzenietalleenopdewereldstaan ensamenmetanderenonderdeeluitmakenvaneenzinvolgeheelendaarookverantwoordelijkvoor zijn.

Indezeopdrachtstaatdeschoolcentraal.Hoewordtertegendeschoolaangekeken?Deleerlingen gaandaarovernadenken.Zezijnzelfonderdeelvandeschool,zijnderhalvemedeverantwoordelijk voorhetimagovandeschoolenkunnenbijdragenaangoedebeeldvormingoverdeplekwaarze dagelijksnaartoegaan.

Wegaanmetelkaarkijkennaaronzeschool.Jekanopallerleimanierennaardeschoolkijken.Vanuit verschillendepersonenbijvoorbeeld.Steljebenteennieuweleerling:watzijndanjouweersteindrukken vandeschool?Hoekijkenoudersnaardeschool?Watvindenzevandeschool?Hoedenkjedatdocenten overonzeschoolpraten?Enhoedenktdebuurtoverdeschool?Hebjedaareenideevan?

Jekanookdewebsitebekijkenvandeschool.Hoekomtdeschooloveroponzewebsite?Welkeindruk krijgjevanonzeschoolalsjedezeonlineinformatieziet?

Injulliewerkboekstaateenopdrachtmetvragen.Denkrustigna,beantwoorddevragenenwissel daarnauitmetelkaar.

Alsalleleerlingenklaarzijngeefturuimtevooruitwisseling.Ukuntgebruikmakenvanverschillende uitwisselingsvormen.

• Laatleerlingeninsteedswisselendetweetallenpraten.Pervraageenandertweetal.

• Laatleerlingenmeteenschoudermaatjeuitwisselen.

• Laatleerlingeninkleinegroepenuitwisselen.

• Laatleerlingenineenbinnen-enbuitenkringstaan.Schuifpervraageenplaatsop.

• Laatleerlingenplenairmetelkaaringesprekkomen.

Nabespreking

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Welkeindrukontstaatnuvanonzeschool?

• Metwelkewoordenkanjeonzeschoolhetbesteomschrijven?

• Watvindjevandewebsitevandeschool?

• Watspreektjeaan?

• Watkanbeter?Hoekunnenwedataanpakken?

5.EvaluatieenTransfer

Evaluatie

Legdeleerlingendevolgendevragenvoor:

• Welkeactiviteitvondjeechtdemoeitewaard?Waarom?

• Watvondjebelangrijkommetelkaartebespreken?

• Welkeopdrachtzounogweleensherhaaldmogenworden?

Transfer

Letdekomendeweekeensop...

oferopdewebsitevanonzeschoolnieuwedingenkomentestaan.Houdbijwatdatis.

Kopieerblad1:Onlineindruk:verdeelkaarten

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook