Kährs Luxury Tiles Stil som känns, i varje steg.
1
1
Kährs Luxury Tiles
Vårt sortiment med klick och dryback Kährs vinylgolv finns både som dryback (för nedlimning) och i klickutförande med en modern 5G-fog. Sortimentet omfattar ett brett urval av trendiga trä- och stendesigner. Bland trädesignerna kan du välja mellan harmonisk, naturligt, livlig eller rustik design. Stendesignerna sträcker sig från klassisk sten och betong till kakelmönster som ger ditt rum en unik karaktär.
Foloi
2
Innehållsförteckning 4-5 6-7 8-9 58-59
Vår historia Miljöansvar och hållbarhet Att välja ditt drömgolv Rengörning & skötsel/teknisk support
Vinylgolv, klickfog för flytande installation Wood & Stone Collection Click 5 mm
12
Nature Collection Click 6 mm
26
Herringbone Collection Click 5 mm
16
Nordic Classic Collection Click 6 mm
30
Ranch Collection Click 5 mm
18
Stone Collection Click 6 mm
34
Hacienda Collection Click 5 mm
19
Sensation Collection Click 6 mm
38
Breeze Collection Click 6 mm
22
Impression Collection Click 6 mm
42
Dry Back, vinylgolv för nedlimning Dry Back 0,55
Dry Back 0,7 Herringbone
48
3
54
Vårt svenska arv I århundraden har människor i Sverige anpassat sig till ett kargt klimat och begränsade resurser. Nöden har gjort oss uppfinningsrika och det är just här vår tradition har sina rötter. Vi har alltid levt i nära samspel med naturen, lärt av den och värdesatt dess rikedomar. Förmågan att skapa mycket av lite, samtidigt som vi bevarar naturen, har varit nyckeln till Sveriges industriella framgång och den genomsyrar även våra vinylgolv. Med innovationskraft, långsiktigt ansvarstagande och ett orubbligt engagemang har vi lärt oss att maximera potentialen både i naturen och i oss själva. Samma principer gäller för Kährs. Det ligger i vårt DNA, vårt arv, vår framtid, och det är anledningen till att vi inte bara möter förväntningar, utan överträffar dem.
4
Skönheten i ett golv ligger i detaljerna Se - Känn - Upplev För våra golv som har synkroniserad prägling gäller, det du ser kan du också känna. Tack vare den innovativa tekniken synkroniserad prägling blir kvistar och ådringar inte bara synliga utan också taktila. Denna prägling ger ytan en lätt borstad struktur och skapar en enastående autentisk känsla likt våra trägolv.
Kährs står för passionen att designa och tillverka vackra golv. Med vår expertis skapar vi vinylgolv som inte bara ser ut som äkta trä, utan också känns som det, in i minsta detalj.
En värld av nyanser Från naturliga eller honungsfärgade ektoner, över rökiga nyanser av brunt, till mjuka vita toner. Våra golv erbjuder ett brett spektrum av färger, så att du kan hitta den stil som perfekt speglar din personlighet och ditt hem.
Detaljer är särskilt viktiga för oss. Från generösa plankformat, till unika mönstergolv, mjukt fasade kanter och autentiska träådringar. Våra golv finns i olika sorteringar, från lugna till rustika, för att passa varje stil. Vår expertis återspeglas i ytbeläggningen: Genom en naturlig struktur, framhävda kvistar med synkroniserad prägling och en matt yta skapar vi en naturlig känsla som påminner om oljade trägolv. Samtidigt ger vårt innovativa keramiska ytskikt enastående motståndskraft. Naturligtvis värdesätter vi även komfort. Våra golv är behagligt mjuka att gå på och den integrerade baksidan undertill reducerar stegljudet.
5
MILJÖANSVAR
Innovation med ett långsiktigt perspektiv På Kährs har innovation varit en del av vår verksamhet sedan 1857. Genom att kombinera erfarenhet, tekniskt kunnande och modern produktutveckling skapar vi golvlösningar som förenar design, funktion och kvalitet. Vi arbetar kontinuerligt med att utveckla våra material, processer och produktdata för att öka transparensen och möta de höga krav som ställs på moderna golv.
Läs mer om hur Kährs är ledande inom golvbranschen när det gäller transparens kring miljöansvar. Ladda ner våra miljöcertifikat och upptäck vad hållbarhet betyder för oss på Kährs.
6
Naturlig design
Hälsosamt liv
Långvarig kvalitet
Design och färger
Ansvarsfull användning
Alla Kährsgolv kan rengöras,
inspirerade av naturen för
av kemikalier
repareras och renoveras för
ökat välbefinnande genom
säkerställer en hälsosam
att förlänga deras livslängd.
närhet till naturen.
inomhusluftkvalitet och ett säkert hem.
För ett bättre liv
Ansvar i varje steg
Att sluta cirkeln
Certifierade golv som
Vi tar ansvar i hela vår värdekedja.
Många av Kährsgolven är
stöder hållbart boende och
Tillsammans med våra intressenter
tillverkade av förnybara råvaror,
byggande.
skapar vi en positiv inverkan på
återvunna material eller material
människor och miljö.
som kan återvinnas till nya golv eller produkter.
7
Hitta det perfekta golvet Våra bästa råd för att välja det perfekta golvet: Lyssna till ditt hjärta! Det finns dock några viktiga aspekter som du bör tänka på när du gör ditt val. För att hjälpa dig har vi satt ihop en kort checklista. Det bästa du kan göra är att besöka en av våra certifierade återförsäljare, för ingenting kan ersätta att se och känna på våra golv direkt för att verkligen uppleva deras speciella designegenskaper.
DITT PERFEKTA GOLV
Guide i fyra steg
1 2 3
4
Låt dig inspireras Vår Floor Planner visar hur ditt nya golv kan se ut i ditt eget hem och ger dig värdefulla designidéer.
Njut av ditt nya golv Ditt Kährsgolv kommer att ge dig många års glädje. På de sista sidorna i den här broschyren hittar du användbara tips om hur du rengör och sköter den så att den håller sig vacker ännu längre.
Välj ditt golv Välj mellan trä- eller stendesign, eller kombinera båda. Varför inte ett mönstergolv?
Prata med ett proffs Besök en av våra återförsäljare som kan ge dig omfattande råd om hur du köper rätt Kährsgolv och om tekniska frågor.
Du hittar en återförsäljare nära dig på: https://www.kahrs.com/sv-se/hitta-aterforsaljare/
8
KÄHRS FLOOR PLANNER
Vårt inspirationsverktyg för att välja
Vi har utvecklat ett digitalt hjälpmedel för att hjälpa dig att hitta det perfekta golvet för ditt hem. Ladda upp en bild av ditt rum och bläddra igenom vårt omfattande sortiment för att virtuellt prova olika golv. Detta ger dig en realistisk uppfattning om hur golvet kommer att se ut i ditt hem.
https://www.kahrs.com/sv-se/floorplanner/
9
Tobiano
Keramiskt ytskikt Slitstarkt lager Dekorativ film SPC substratskikt *Integrerad stegljudsdämpning
Kährs Luxury Tiles
Vinylgolv med klickfog Kährs Luxury Tiles Click är designade för privata och offentliga utrymmen där golven måste vara limfria, dekorativ och robusta. De finns i olika trä- och stendesigner. Det patenterade fogsystemet säkerställer maximal slitstyrka och stabilitet hos produkterna. Genom att klicka ihop plankorna/plattorna är det väldigt enkelt att installera. Kährs Luxury Tiles Click har även *integrerad stegljudsdämpning, vilket ger en behaglig rumsakustik och minskar stegljud effektivt. Ytan är försedd med ett stark keramiskt ytskikt som är resistent mot slitage, repor och vatten. Dessa golv kan också installeras på många befintliga golv. Detta gör dem idealiska för renoveringsprojekt. Precis som alla andra vinylgolv från Kährs är de ftalatfria.
Golvvärme
Vattentåligt material
Alla Kährs Luxury Tiles Click är idealiska för installation ovanpå golvvärme. Temperaturen får inte överstiga +27°C.
Alla golv från Kährs Luxury Tiles Click är vattentåliga. Du kan installera dessa golv i de flesta rum (ej badrum, våtutrymme). Föräkra dig om att ytan är torr och fri från skräp.
Keramiskt ytskikt
Ytan på Kährs Luxury Tiles Click är försedd med ett stark keramiskt ytskikt, vilket ger golven en mycket hög motståndskraft mot nötning, repor och vatten.
Bruksklass
Egenskaperna hos Kährs Luxury Tiles Click når användningsklasserna 31-34 beroende på tjockleken på slitskiktet och är därför även lämpliga för användning i kommersiella områden.
SPC substraktskikt
Golven har en hård kärna, tillverkad av ett kompositmaterial av vinyl och stenkross. Detta ger golvet överlägsen styrka och stabilitet och gör även golven enkla att installera.
Fri från ftalater
Alla golv från Kährs Luxury Tiles Click är ftalatfria. Golven är certifierade enligt ett antal standarder, bland annat FloorScore, M1 och franska A+.
Stegljudsdämpning
Alla *klickgolv är utrustade med integread stegljudsdämpning (IXPE®). Detta minskar ljudet med upp till 20 dB och säkerställer en behaglig rumsakustik.
*=Gäller ej Herringbone 11
Wood & Stone Collection Click 5 mm
Kährs Luxury Tiles Click 5 mm erbjuder en idealisk kombination av attraktiv design, enkelt underhåll och överkomligt pris. Golven är designade för att perfekt replikera det naturliga utseendet av äkta trä eller sten, vilket skapar en elegant atmosfär i alla rum. Dekorerna erbjuder ett stort urval av trä- och stendesign som anpassar sig till olika stilar, från klassiska till moderna.
Wood design
Redwood LTCLW2101-172
Whinfell LTCLW2004-172
Taiga LTCLW2115-172
Sarek LTCLW2116-172
Saxon LTCLW2109-172
Oulanka LTCLW2110-172
Stone Design
Steele LTCLS3006-300-5
Schwarzhorn LTCLS3008-300-5
Specifikationer: Slitskikt: 0,3 mm Yta: Keramiskt ytskikt Design features: 4-sidig mikrofas Fog: Click5G Stegljudsdämpning: Integrerad IXPE®-baksida Vikt: 7,8 kg/m²
Fri från ftalater
IXPEbaksida
Vattentålig produkt
Bruksklass
Format: 1210 x 172 x 5 mm Paketinnehåll: 2,08 m²
Anpassad för golvvärme
13
Saxon
Sarek
Steele
15
Oulanka
Herringbone Collection Click 5 mm
5 mm Click Herringbone består av specialdesignade smalare och kortare brädor och levereras med både höger och vänsterbrädor för fiskbensmönster. De installeras med ett kvalitetsklicksystem för att säkerställa stabilitet. Observera att dessa golv inte kommer med ljuddämpande baksida. De finns i vackra trädesigner som sträcker sig från ljust till mörkt.
Herringbone Collection
Redwood LTCHW2101L120 LTCHW2101R120
Whinfell LTCHW2004L120 LTCHW2004R120
Saxon LTCHW2109L120 LTCHW2109R120
Sarek LTCHW2116L120 LTCHW2116R120
Specifikationer: Slitskikt: 0,55 mm Yta: Keramiskt ytskikt Design features: 4-sidig mikrofas Fog: Click5Gi Vikt: 9,76 kg/m²
Fri från ftalater
Anpassad för golvvärme
Vattentålig produkt
För tung kommersiell användning
Format: 720 x 120 x 5 mm Paketinnehåll: 1,04 m²
17
Whinfell
Ranch Collection Click 5 mm
Ranch Collection presenterar en mer rustik trädesign i fem naturliga ekfärger. Den rustika känslan, med sina kvistar och sprickor som efterliknar äkta trä, förstärks av den synkroniserade präglingen. Präglingen återskapar texturen i varje kvist och spricka samt träets ådring för ett naturligt utseende och känsla av högkvalitativt trä. Denna rustika design speglar den robusta och bergiga naturen i nordvästra USA, kombinerat med en variation av varma och mjuka färger som återger den mjuka, varma pälsen hos de vilda hästar som strövar fritt i landskapet.
Ranch Collection
Sabiano LTCLW2602-228
Roan LTCLW2601-228
Overo LTCLW2604-228
Marrone LTCLW2605-228
Tobiano LTCLW2603-228
Specifikationer: Slitskikt: 0,50 mm Yta: High Performance Yta Design features: Synkroniserad prägling, 4-sidig mikrofas Fog: 5G Stegljudsdämpning: Integrerad IXPE®-baksida Vikt: 9,00 kg/m²
Fri från ftalater
IXPEbaksida
Anpassad för golvvärme
Vattentålig produkt
För tung kommersiell användning
Synkroniserad prägling
Format: 1220 x 228 x 5 mm Paketinnehåll: 2,5 m²
Hacienda Collection Click 5 mm
Hacienda Collection erbjuder sex attraktiva designer, där den autentiska trädesignen har förstärkts med synkroniserad prägling som återskapar texturen och ådringen hos äkta trä, kombinerat med den mjuka variationen av nyanser i varje design. Färgerna, från ljusa till greige-beige och naturliga ektoner, är inspirerade av den vackra skimrande glansen i en hästpäls, vilket återspeglas i produktnamnen. Detta, i kombination med en lugn och ren trädesign, påminner om det enhetligt färgade ökenlandskapet som finns i den sydvästra delen av USA.
Hacienda Collection
Cremello LTCLW2610-228
Perlino LTCLW2611-228
Tovero LTCLW2614-228
Rabicano LTCLW2615-228
Amber LTCLW2612-228
19
Palomino LTCLW2613-228
Tovero
Roan
20
Overo
Perlino
Amber
Breeze Collection Click 6 mm
Kährs Luxury Tiles Click Breeze Collection är inspirerad av de fina variationer i naturen som målats av vinden. Kollektionen består av moderna och vackra färger, i ett inspirerande sortiment från sandiga toner som övergår till mörkare nyanser, vilket skapar både djup och lugn. De har designats för att utseende och känsla ska förmedla ett lugnt utseende av trä med få kvistar och sprickor men med en variation i strukturen som skapar milda kontraster.
Breeze Collection
Yukon LTCLW2102-218
Whinfell LTCLW2004-218
Tiveden LTCLW2005-218
Fontin LTCLW2009-218
Hanmer LTCLW2010-218
Snowdonia LTCLW2127-218
Wentwood LTCLW2007-218
Specifikationer: Slitskikt: 0,55 mm Yta: Keramiskt ytskikt Design features: 4-sidig mikrofas Fog: Click5G Stegljudsdämpning: Integrerad IXPE®-baksida Vikt: 9,76 kg/m²
IXPEbaksida
Anpassad för golvvärme
Vattentålig produkt
För tung kommersiell användning
Format: 1210 x 218 x 6 mm Paketinnehåll: 2,11 m² Fri från ftalater
23
Hanmer
Fontin
24
Tiveden
Whinfell
Nature Collection Click 6 mm
Naturen är full av nyanser och variationer och det har inspirerat oss att skapa Kährs Luxruy Tiles Nature Collection. Kollektionens färgschema sveper genom naturen och finns i livfulla färger. Designen har skapats för att ge ett livligt utseende av trä, en lugn men märkbar struktur, sprickor och kvistar.
Nature Collection
Redwood LTCLW2101-218
Saxon LTCLW2109-218
Sarek LTCLW2116-218
Sapo LTCLW2122-218
Oulanka LTCLW2110-218
Taiga LTCLW2115-218
Specifikationer: Slitskikt: 0,55 mm Yta: Keramiskt ytskikt Design features: 4-sidig mikrofas Fog: Click5G Stegljudsdämpning: Integrerad IXPE®-baksida Vikt: 9,76 kg/m²
IXPEbaksida
Anpassad för golvvärme
Vattentålig produkt
För tung kommersiell användning
Format: 1210 x 218 x 6 mm Paketinnehåll: 2,11 m² Fri från ftalater
27
Saxon
Taiga
Sapo
29
Oulanka
Nordic Classic Collection Click 6 mm
Hantverk är en del av Kährs DNA och med våra rötter i Norden skapade vi Kährs Luxury Tiles Click Nordic Classic Collection för att hedra vårt arv. Genom ett brett utbud av jodnära färger återspeglar kollektionen våra landskap i norr med inspiration från ljusa sanddyner, långa kuster, djupa skogar och höga berg som finns i våra nordliga landskap. Genom synkroniserad prägling har vi skapat en dynamisk design som förstärker känslan av en rustik och verklighetstrogen struktur i golvet.
Nordic Classic Collection
Kilsbergen LTCLW2302-218
Blaiken LTCLW2303-218
Foloi LTCLW2304-218
Akkelis LTCLW2305-218
Otago LTCLW2308-218
Didnok LTCLW2309-218
Coconino LTCLW2310-218
Thuringian LTCLW2311-218
Moesgaard LTCLW2312-218
Specifikationer: Slitskikt: 0,55 mm Yta: Keramisk ytskikt Design features: Synkroniserad prägling, 4-sidig mikrofas Fog: Click5G Stegljudsdämpning: Integrerad IXPE®-baksida Vikt: 9,76 kg/m²
Fri från ftalater
IXPEbaksida
Anpassad för golvvärme
För tung kommersiell användning
Synkroniserad prägling
Format: 1210 x 218 x 6 mm Paketinnehåll: 2,11 m² Vattentålig produkt
31
Kilsbergen
Thuringian
32
Coconino
Otago
Stone Collection Click 6 mm
Kährs Luxury Tiles Stone Collection har designats för både hem och offentliga miljöer som kräver vackra golv med utmärkt slitstyrka. Naturens skönhet och mångfald är en outtömlig inspirationskälla. Det är just därför vi har skapat Stone Collection, en kollektion av vinylgolv med stendesign som återspeglar sin naturliga prakt i åtta vackra dekorer. Varje vinylgolv från Stone Collection berättar sin egen historia och ger ditt utrymme en lyxig stil.
Stone Collection
Lucania LTCLS3001-300
Grossglockner LTCLS3002-300
Kilimanjaro LTCLS3003-300
Matterhorn LTCLS3004-300
Kebnekaise LTCLS3005-300
Steele LTCLS3006-300
Makalu LTCLS3007-300
Schwarzhorn LTCLS3008-300
Lhotse LTCLS3010-300
Specifikationer: Slitskikt: 0,55 mm Yta: Keramiskt ytskikt Design features: 4-sidig mikrofas Fog: Click5G Stegljudsdämpning: Integrerad IXPE®-baksida Vikt: 9,76 kg/m²
IXPEbaksida
Anpassad för golvvärme
Vattentålig produkt
För tung kommersiell användning
Format: 600 x 300 x 6 mm Paketinnehåll: 1,8 m² Fri från ftalater
35
Lucania
Grossglockner
36
Schwarzhorn
Sensation Collection Click 6 mm - 3 Format, 5 Färger
Sensation Collection representerar nästa generation av Luxury Tiles vinylgolv. Fokus för deras utveckling hade som mål att omdefiniera elegans och design. Kährs Luxury Tiles Sensation Collection är noggrant designad för att inspirera dina sinnen. Denna kollektion finns i tre format: plank, fiskbensmönster och chevron. Varje format finns i fem noggrant utvalda färger, från ljusa till mörka, alla med ett naturligt utseende och en ultramatt yta.
Perception Chevron LTCCW2501-145
Fusion Chevron LTCCW2502-145
Vision Chevron LTCCW2503-145
Illusion Chevron LTCCW2504-145
Intention Chevron LTCCW2505-145
Perception Herringbone LTCHW2501-103
Fusion Herringbone LTCHW2502-103
Vision Herringbone LTCHW2503-103
Illusion Herringbone LTCHW2504-103
Intention Herringbone LTCHW2505-103
Perception Plank LTCLW2501-241
Fusion Plank LTCLW2502-241
Vision Plank LTCLW2503-241
Illusion Plank LTCLW2504-241
Intention Plank LTCLW2505-241
Specifikationer: Slitskikt: 0,7 mm Yta: Keramisk ytskikt Design features: Synkroniserad prägling, 4-sidig mikrofas Fog: Uniclic® Stegljudsdämpning: Integrerad PVC-baksida Vikt: 10,28 kg/m²
Format: 590,5 x 103,3 x 6 mm Paketinnehåll: 0,98 m²
Fri från ftalater
PVCbaksida
Vattentålig produkt
Anpassad för golvvärme
För mycket tung kommersiell användning
Synkroniserad prägling
Format: 1815 x 241,3 x 6 mm Paketinnehåll: 1,75 m²
Format: 665,5 x 145 x 6 mm Paketinnehåll: 1,35 m²
39
Vision Chevron
Perception Chevron
Fusion Herringbone
Vision Herringbone
Intention Herringbone
41
Illusion Plank
Impression Collection Click 6 mm
Det kan ta århundraden eller till och med årtusenden för naturen att skapa sådana uttrycksfulla drag som vi hittar i trä eller sten. Dessa tecken på tid, som kvistar, sprickor och struktur, har en stark effekt på oss eftersom de alltid berättar en historia. För Impression har vi noggrant handplockat ut de vackraste trä- och stendesignen vi kunde hitta och återskapat dem med otrolig noggrannhet. Från varm och elegant ek till tidlös granit.
Impression Collection Wood Design
Dovecot LTCLW2201-218
Spreewald LTCLW2202-218
Foxall LTCLW2204-218
Saham LTCLW2205-218
Laponia LTCLW2208-218
Jasmund LTCLW2209-218
Harz LTCLW2210-218
Sumava LTCLW2211-218
Impression Collection Stone Design
Grossglockner LTCLS3002-457
Kilimanjaro LTCLS3003-457
Ultar LTCLS3101-457
Talung LTCLS3102-457
Athos LTCLS3103-457
Olympus LTCLS3104-457
Amaro LTCLS3105-457
Aneto LTCLS3106-457
Specifikationer: Slitskikt: 0,55 mm Yta: Keramisk ytskikt Design features: Synkroniserad prägling, 4-sidig mikrofas Fog: Click5G Stegljudsdämpning: Integrerad IXPE®-baksida Vikt: 9,76 kg/m²
Wood design Format: 1829 x 220 x 6 mm Paketinnehåll: 1,61 m²
Fri från ftalater
IXPEbaksida
Anpassad för golvvärme
För tung kommersiell användning
Synkroniserad prägling
Stone design
Format: 914 x 457 x 6 mm Paketinnehåll: 2,51 m²
Vattentålig produkt
43
Sumava
Jasmund
Dovecot
Foxall
45
Amaro
Harz
47
Laponia
Dry Back 0,55 mm Vinylgolv för nedlimning
Kährs Luxury Tiles Dry Back med ett 0,55 mm tjockt slitskikt är den perfekta lösningen för alla områden där de högsta kraven på slitstyrka ställs. De imponerar med sin särskilt robusta och hållbara yta, som är försedd med ett skyddande keramiska ytan. Detta säkerställer att golven inte bara är särskilt motståndskraftiga utan också lätta att underhålla. Med ett urval av 27 autentiska trädesigner och 11 eleganta stendesigner erbjuder denna kollektion ett mycket brett utbud av designmöjligheter. Det finns garanterat något för alla smaker.
Wood Design
Whinfell LTDBW2004-229-5
Tiveden LTDBW2005-229-5
Wentwood LTDBW2007-229-5
Fontin LTDBW2009-229-5
Hanmer LTDBW2010-229-5
Redwood LTDBW2101-229-5
Yukon LTDBW2102-229-5
Schwarzwald LTDBW2104-229-5
Saxon LTDBW2109-229-5
Oulanka LTDBW2110-229-5
Belluno LTDBW2111-229-5
Taiga LTDBW2115-229-5
Sarek LTDBW2116-229-5
Sapo LTDBW2122-229-55
Humboldt LTDBW2125-229-5
Specifikationer: (Wood design) Slitskikt: 0,55 mm Yta: Keramiskt ytskikt Design features: 4-sidig mikrofas Vikt: 9,76 kg/m²
Fri från ftalater
Anpassad för golvvärme
Format: 1219 x 229 x 2,5 mm Paketinnehåll: 3,9 m²
Vattentålig produkt
För normal industriell användning
Snowdonia LTDBW2127-229-5
Kilsbergen LTDBW2302-229-5
Blaiken LTDBW2303-229-5
Coconino LTDBW2310-229-5
Thuringian LTDBW2311-229-5
Moesgaard LTDBW2312-229-5
Lucania LTDBS3001-457-5
Grossglockner LTDBS3002-457-5
Steele LTDBS3006-457-5
* Makalu LTDBS3007-305-5
Foloi LTDBW2304-229-5
Akkelis LTDBW2305-229-5
Kilimanjaro LTDBS3003-457-5
Matterhorn LTDBS3004-457-5
Kebnekaise LTDBS3005-457-5
* Schwarzhorn LTDBS3008-305-5
Lhotse LTDBS3010-457-5
Stone Design
Specifikationer: (Stone design) Slitskikt: 0,55 mm Yta: Keramiskt ytskikt Design features: 4-sidig mikrofas Vikt: 9,76 kg/m²
Format: 457 x 457 x 2,5 mm Paketinnehåll: 2,78 m²
* Makalu och Schwarzhorn: Format: 609 x 305 x 2,5 mm Paketinnehåll: 2,78 m²
Fri från ftalater
Tål golvvärme
Vattentålig produkt
För normal industriell användning
Redwood
Akkelis
Grossglockner
Foloi
51
Kilimanjaro
53
Moesgaard
DryBack 0,7 mm
Vinylgolv för nedlimning, Herringbone Kährs Luxury Tiles Dry Back Herringbone är idealiska för installation i ett klassiskt fiskbensmönster. Det eleganta formatet ger varje rum ett dynamiskt och tilltalande utseende och får det att se större ut. Med ett slitskikt på 0,7 mm kompromissar dessa golv inte med slitstyrkan och kan användas i offentliga eller till och med industriella miljöer.
Wood Design
Whinfell LTDBW2004-102
Tiveden LTDBW2005-102
Hanmer LTDBW2010-102
Redwood LTDBW2101-102
Oulanka LTDBW2110-102
Sapo LTDBW2122-102
Coconino LTDBW2310-102
Thuringian LTDBW2311-102
Moesgaard LTDBW2312-102
Specifikationer: Slitskikt: 0,7 mm Yta: Keramiskt ytskikt Design features: 4-sidig mikrofasa Vikt: 4,2 kg/m² Format: 457 x 102 x 2,5 mm Paketinnehåll: 2,78 m²
Fri från ftalater
Anpassad för golvvärme
Vattentålig produkt
För tung industriell användning
55
Whinfell
Rabicano 57
RENGÖRING OCH SKÖTSEL
Tidlös design, byggd för att hålla Tack vare vårt speciella keramiska ytskikt är våra Luxury Tiles vinylgolv särskilt motståndskraftiga mot repor, smuts och fläckar. Så du kan vara säker på att ditt golv inte bara kommer att se bra ut, utan också hålla i många år.
Det finns 4 enkla steg för att hålla ditt golv rent och välskött
1 2 3 4
Dörrmattor 85 % av smutsen kommer utifrån. En dörrmatta av hög kvalitet fångar upp smutsen och hjälper till att förlänga golvets livslängd.
Möbeltassar Att flytta möbler kan repa även de mest robusta Luxury Tiles vinylgolv. Möbeltassar förhindrar detta på ett tillförlitligt sätt.
Sopa, moppa, dammsuga Regelbunden städning skyddar golven och håller det vackert under lång tid.
Våtstädning Ett pH-neutralt rengöringsmedel som Kährs Cleaner och en spraymopp är allt du behöver för att rengöra ditt golv noggrant.
Foxall
Ett Kährsgolv, som installeras och underhålls enligt våra installations- och skötselanvisningar, kommer att hålla i generationer.
Kährs Luxury Tiles är inte bara vackra och praktiska. De är också enkla och snabba att installera. Beroende på om ditt nya vinylgolv installeras flytande med en klickfog eller nedlimmas måste olika krav på underlaget och installationen beaktas. Vi förser dig och din installatör med all nödvändig information och material för att utföra installation och underhåll av ditt golv på bästa möjliga sätt.
Användbara länkar: Monteringsanvisning för Kährs vinylgolv
Rengörings-, skötsel- och reparationsinstruktioner för våra vinylgolv. 59 59
SA-6862028SE Luxury Tiles Brochure 2026 SE
Floors Beyond Expectations
AB Gustaf Kähr Box 805 | 382 28 Nybro Telefon 0481- 460 00 | E-post info@kahrs.se www.kahrs.com